Ephos
Otvara se tvornica kvantnih fotoničkih staklenih čipova
Talijansko američka tvrtka Ephos otvorila je u Milanu prvi svjetski pogon za dizajn i proizvodnju kvantnih fotoničkih čipova na bazi stakla.
Novi pogon u Milanu će isporučivati fotoničke čipove na bazi stakla u velikom broju, uvodeći novu eru kvantne i svjetlosno bazirane računalne infrastrukture bez oslanjanja na međunarodne opskrbne lance.
Tvrtka Ephos je zatvorila prvi krug financiranja od 8,5 milijuna dolara, a financiranje je uključivalo Europsko vijeće za inovacije (EIC) i NATO Akcelerator obrambenih inovacija za Sjeverni Atlantik.
Početni krug vodio je Starlight Ventures, američka tvrtka rizičnog kapitala specijalizirana za tehnološka ulaganja, uz sudjelovanje Collaborative Funda, Exor Venturesa, 2100 Venturesa, Unruly Capitala, Green Sands Equitya, Silicon Roundabout Venturesa i Cluba degli Investitora, a u nju su ulagali i anželi investitortiJoe Zadeh (bivši potpredsjednik u Airbnbu), Diego Piacentini (bivši viši potpredsjednik u Amazonu) i Simone Severini (generalni direktor, Quantum Technologies, Amazon Web Services).
Financiranje je ubrzalo pokretanje novog istraživačkog i proizvodnog pogona koji se nalazi u milanskoj Inovacijskoj četvrti MIND, jednom od najambicioznijih europskih tehnoloških središta, koje će služiti za proizvodnju i inovacije. Novo mjesto označava značajnu prekretnicu u rastu Ephosa i pruža kapacitet i resurse potrebne za skaliranje njegove vlasničke tehnologije proizvodnje čipova dok širi svoja partnerstva u industriji kvantnih tehnologija. Uz sjedište u Milanu i novi proizvodni pogon, financiranje će također ići na povećanje tima u San Franciscu.
Odvajajući tvrtku od tradicionalnih proizvođača čipova koji koriste tehnologije temeljene na siliciju, Ephos dizajnira i izrađuje fotoničke čipove na bazi stakla. Ephosova tehnologija povećava skalabilnost i performanse naprednih kvantnih računalnih, komunikacijskih i senzorskih uređaja. Izgrađeni na staklenim podlogama, Ephosovi čipovi nude najbolje performanse u klasi za gubitak signala, što je jedna od najvećih prepreka izgradnji kvantnog računala. Dodatno, Ephosov novi 3D dizajn i proizvodne mogućnosti otključavaju jedinstvene mogućnosti skaliranja i računalne modalitete koji u konačnici omogućuju bolje performanse sustava.
Fotonske tehnologije imaju širok raspon klasičnih primjena izvan kvantnog računalstva, uključujući unutar podatkovnih centara gdje se fotonski čipovi sve više koriste za smanjenje energetskog otiska. Zahtjevi za energijom postaju glavna briga jer revolucija umjetne inteligencije nastavlja opterećivati podatkovne centre, a Goldman Sachs procjenjuje da će potrošnja energije podatkovnih centara porasti za 160% do 2030. godine.
S čipovima koji se u potpunosti izrađuju unutar tvrtke i opskrbnim lancem tvrtke koji se oslanja isključivo na dobavljače iz SAD-a i EU-a, Ephosova tehnologija jača sigurnosne interese saveznika, nudeći jedinstvenu geopolitičku prednost. Osiguravajući da se kritična kvantna infrastruktura razvije unutar NATO-ovog tehnološkog ekosustava u nastajanju, Ephos pomaže u očuvanju strateške neovisnosti u kvantnim tehnologijama, vitalnom području za buduću obranu i komunikacije. Kao takav, uz početnu rundu, 10. rujna 2024., DIANA je objavila da je Ephos odabran za Fazu II programa, primajući ukupno 450.000 eura tijekom dvije faze.
Učitavam komentare ...