Sveučilište Illinois
Elektronske tetovaže na srcu
Ultra tanki dijagnostički uređaji koji se apliciraju na kožu, uskoro i na organima pacijenata.
U kolovozu prošle godine pisali smo o novim ultratankim sustavima za monitoriranje pacijenata (tzv. elektronska koža), koji se apliciraju na kožu poput privremenih tetovaža.
U međuvremenu su znanstvenici Sveučilišta Illinois ovu tehnologiju proširili sustavima koji će se u budućnosti moći aplicirati i unutar tijela pacijenata, direktno na organe poput srca i mozga.
U slučaju mozga takva elektronika mogla bi sprječavati epileptičke napade prije nego do njih dođe, dok bi u slučaju srca mogla pratiti sve njegove funkcije iz najbliže perspektive koja je moguća.
Znanstvenik John Rogers, koji vodi ova istraživanja s Yonggang Huangom o kojem smo već pisali, prikazao je model zečjeg srca koje je obučeno u takozvanu "elektronsku čarapu", koja je dizajnirana tako da ne ometa rad srca, a istovremeno omogućuje aktivnoj elektronici da bude u stalnom kontaktu s tkivom.
U eksperimentima na životinjama, Rogers je razvio inačicu "e-čarape" koja može u srčano tkivo pustiti slabu struju, kako bi mogla detektirati, ali i regulirati određene vrste aritmija.
Rogers je također demonstrirao i prototip katetera koji se može insertirati kroz arterije do srčanih komora, kako bi mogao mapirati električku aktivnost i provesti slične vrste terapije.
On vjeruje kako će ova tehnologija jednog dana dovesti do uređaja poput elektroničkog implantata koji dijagnosticira, pa čak i liječi određene bolesti, nakon što se aplicira direktno na mozak.
Taj uređaj bi mogao detektirati razlike u moždanim aktivnostima (moždane valove), prije nego dođe do anomalija, te automatski na njih odgovarati električnim impulsima koji bi ih sprječavali, što bi posebno bilo djelotvorno za tretman bolesnika s epilepsijom.
Što se tiče "elektronske kože" o kojoj smo već pisali, u posljednjih nekoliko mjeseci su stvoreni prototipi takvih savitljivih uređaja koji se već testiraju i mogu prepoznati kretnje mišića, aktivnost srca i moždane valove, a dolaze u prozirnom obliku tanjem od ljudske vlasi, te podsjećaju na privremene tetovaže.
Rogers kaže kako će ova tehnologija biti korisna na više područja, poput monitoriranja zdravlja i razvoja novorođenčadi, a neinvazivnost takvih sustava će pacijentima donijeti mnoge benefite koji će im pomoći da se bolje osjećaju i da ih komplicirana dijagnostika ne čini više bolesnima nego što to doista jesu.
* Za mogućnost komentiranja morate biti prijavljeni.
Ako još nemate korisnički račun registrirajte se ovdje »