NATO
NATO razvija dronove za nadzor podmorskih kabela
Do lipnja iduće godine NATO će predstaviti novi sustav za nadzor telekomunikacijskih kabela u Baltičkom moru i Sredozemlju.
Tijekom prošlog mjeseca otkriveno je da su gotovo istovremeno presječena dva podmorska internetska kabela koji povezuju Finsku i Švedsku s ostatkom Europe, a čelnici Europske unije sumnjaju na sabotažu. Iako se zasad nikog ne optužuje za namjerno oštećivanje podvodne telekomunikacijske infrastrukture bez dokaza, jasno je da mnogi smatraju da iza ovog incidenta stoje Rusi.
Ovi su se događaji odvili nekoliko mjeseci nakon što je NATO upozorio da Rusija razvija strategije za ometanje globalnog interneta, a na glavnoj meti su im upravo podmorski optički kabeli.
Sada je NATO objavio da razvija sustav nadzora podvodnih kabela letećim i podvodnim dronovima, kao i čitavu flotu bespilotnih brodova namijenjenih zaštiti kritične podmorske infrastrukture diljem Baltičkog i Sredozemnog mora.
U razgovoru za Defense News, admiral Pierre Vandier, zapovjednik saveza za koncepte i transformaciju u NATO-u, rekao je da će sustav funkcionirati slično kao s policijske CCTV kamere koje se postavljaju na uličnu rasvojetu u urbanim problematičnim mjestima za snimanje dokaza zločina.
Peta flota američke mornarice, koja djeluje na Bliskom istoku i oko njega, radi na ovoj tehnologiji od 2021. godine te već ima vlastitu jedinicu pod nazivom Task Force 59 (TF 59), čija je primarna uloga integrirati bespilotne letjelice s AI-jem u operacije Flote, a nedavno je uspostavila TF 59.1, manju grupu unutar postrojbe koja ima zadatak testiranja i nadogradnje sustava koje osiguravaju obrambeni izvođači kako bi se osiguralo da su spremni za operativnu upotrebu.
Prema Vendieru, novi projekt je već dobio veliku podršku MARCOM-a, središnjeg zapovjedništva svih pomorskih snaga NATO-a i operativnog stožera SACEUR.
NATO vjeruje da može opremiti formaciju bespilotnih letjelica terenskim platformama, oslanjajući se na eksperimente koje je provela Task Force 59 američke mornarice.
Od prošlog mjeseca, jedinica je isprobala, nadogradila i eksperimentirala s više od 23 različita bespilotna sustava, a radna grupa je početkom studenog sudjelovala u vježbi Digital Talon, kao što možete vidjeti u slikama unutar ovog članka.
Prema Vandieru, cilj je pokrenuti flotu bespilotnih letjelica prije sljedećeg samita NATO-a, koji će se održati u Nizozemskoj sljedećeg lipnja.
Površinska flota samo je početak, budući da Vandier također planira rasporediti podvodne USV-ove, što je posebno važno jer Rusija planira i već provodi strategije za ometanje interneta, GPS-a i komunikacijskih sustava, a mnogi drže da upravo ona stoji iza nedavnih prekida podvodnih kabela u Baltiku.
Učitavam komentare ...