Nalazite se
Članak
Objavljeno: 31.07.2013. 09:36

Slavonska dolina 

Cool priča: Osijek Software City

Najveći slavonski grad pokazao je da i izvan Zagreba postoji živahna i snažna ICT scena.

Cool priča: Osijek Software City

Osijek je medijskim boomom Farmerona privukao pozornost softverske startup zajednice. Da grad na Dravi nema samo jednu konjsku snagu pokazalo je osnivanje inicijative koja je prerasla u udrugu Osijek Software City, a sačinjava ju sedam uspješnih ICT tvrtki. To je bio i više nego dobar povod za naš posjet osječkim softverašima, s kojima smo popričali za novi broj časopisa Vidi.

vidi 209 210

U razgovoru s osnivačima udruge, saznali smo da je Osijek Software City inicijativa sedam tvrtki: Farmerona, Gauss developmenta, Inchooa, Mono Softwarea, Adcona, BetaWarea i Escapea. Nakon skoro godinu dana djelovanja, 21. veljače ove godine, osnovana je Udruga koja aktivno traži nove članove, a definirali su i glavne ciljeve: Povećati atraktivnost developerske struke u Osijeku; Povećati konkurentnost programera na tržištu; Potaknuti poduzetništvo u ICT sektoru.

Inicijativa je odmah krenula žustro. Prva aktivnost je bio Meet Up na Ekonomskom fakultetu u Osijeku gdje su studentima pokušali ukazati na odgovornost pojedinca za obrazovanje te da nije samo problem u neadekvatnim obrazovnim programima.

Kao primjer su naveli kako im na razgovor za posao dolaze ljudi koji su završili osječki Elektrotehnički fakultet, a da nemaju pojma o HTML-u primjerice.

Glavna poruka bila je u nizu predavanja na fakultetima, u kojima je studentima ukazano da je svaka osoba sama odgovorna što kasnije nudi tržištu.

Nakon dobrog odjeka Meet Upa, uslijedila je Software startup akademija u suradnji s Microsoftom, na kojoj su organizirali niz predavanja i radionica i to kroz business i developer track. Iz te akademije izrasli su i pravi startupi poput Anctua ili najnovijeg primjera LegalTie.

Između ostaloga održana su i dva Hacktatona, nakon kojih su se kažu, " svi dečki koji su na njima nastupili, kasnije zaposlili u njihovim tvrtkama".

Dečki kažu kako je Osijek zapravo grad po mjeri čovjeka. Dovoljno velik da ima sve sadržaje, te dovoljno mali da nema gužve poput Zagreba. Obzirom da se nalazi na 3 sata od Zagreba i Budimpešte, zapravo i nije tako izoliran.

Također priznaju kako je čitavoj inicijativi pomogla popularnost Farmerona koji je doista poznat i izvan Hrvatske, pa je, kako kažu, "odjednom postalo normalno raditi za tamo neke Amerikance".

Planovi Udruge za budućnost uključuju ponovno održavanje Software akademije, a u listopadu bi se trebala održati i konferencija na kojoj će jedan smjer biti poslovni, a drugi developerski, te će se barem jednom godišnje održavati i Hacktaton.

Udruga je u prostorima osječkog poduzetničkog inkubatora BIOS-a dobila coworking prostor koji nudi jeftini prostor za poduzetnike početnike, što su osječki softveraši i startupovi prepoznali.

Inicijativa, pa sada i Udruga, može se pohvaliti i konkretnim rezultatima. Startup Anctu jedan je od svježih osječkih primjera. Anctu je online trgovina za aplikacije koja pomaže marketing profesionalcima da efikasnije upravljaju s Facebookom, Twitterom i ostalim društvenim mrežama, a njegova jedinstvenost je u tome što omogućava i ostalim proizvođačima da nude svoje aplikacije kroz Anctua trgovinu. Anctu je dobio seed investiciju od 30 tisuća dolara.

Najnoviji primjer kao direktan produkt Software akademije je LegalTie koji je još u predstartup fazi. Održana akademija omogućila je okupljanje tima developera i voditelja projekta za razvoj aplikacije za odvjetničke potrebe.

U našoj stalnoj rubrici Cool priča: Kako uspjeti iz Hrvatske, u novom broju časopisa Vidi br. 209-210 možete pročitati čitav razgovor s osnivačima i predstavnicima Udruge Osijek Software City koja pretvara ovaj ravničarski grad u pravu softversku "Slavonsku dolinu".  

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->