Nalazite se
Članak
Objavljeno: 13.10.2022. 13:14

GiveDirectly 

Algoritam šalje novac žrtvama uragana

Googleov AI iz satelitskih snimki prepoznaje najviše postradale krajeve i njihovim stanovnicima šalje novčanu pomoć putem push obavijesti na telefonima.

Algoritam šalje novac žrtvama uragana

Kada je uragan Ian u rujnu poharao Floridu, iza sebe je ostavio ostavio je dugačak trag razaranja od jakih vjetrova i poplava. No tjedan dana nakon što je oluja prošla, neki ljudi u trima najteže pogođenim područjima dobili su neočekivanu novčanu potporu direktno na svoje pametne telefone.

Gotovo 3.000 stanovnika Collier, Charlottea i Lee Countiesa dobili su "push notifikaciju" na svoje telefone u kojoj im se nudi iznos od 700 američkihdolara bez ikakvih pitanja ili uvjeta.

Ovo funkcionira zahvaljujući neprofitnoj organizaciji GiveDirectly, koja koristi Googleov AI algoritam za analizu satelitskih snimaka s ciljem otkrivanja na kojim područjima je stradalima od uragana najpotrebnija pomoć.

Sustav je realiziran u suradnji s Google.org odjelom za humanitarnu pomoć, a AI je u stanju slati targetirane poruke samo onim osobama koje žive u devastiranim područjima.

Ovo je prvi puta da GiveDirectly koristi ovu tehnologiju u SAD-u, no već ju je prije koristio u državi Togo u zapadnoj Africi tijekom pandemije koja je izazvala kolaps ekonomije u mnogim zemljama svijeta.

Razlika je jedina u tome, što se novčana pomoć nudila prema znakovima siromaštva koje su detektirali algoritmi za procesiranje snimaka izrađeni od strane istraživača sveučilišta UC Berkeley

Projekt na Floridi je upogonjen alatom za mapiranje pod nazivom Delphi, koji je razvilo četvero Googleovih stručnjaka za strojno učenje.

Softver označava zajednice u potrebi nakon katastrofa kao što su uragani preklapanjem živih karti šteta od oluje s podacima o siromaštvu iz izvora koji uključuju američke centre za kontrolu i prevenciju bolesti. Podatke o šteti od oluje pruža drugi Googleov alat, nazvan Skai, koji koristi strojno učenje za analizu satelitskih slika prije i nakon katastrofe i procjenu ozbiljnosti štete na zgradama.

Algoritmi koji pokreću Skaijeve procjene štete uvježbani su ručnim označavanjem satelitskih slika nekoliko stotina zgrada u području pogođenom katastrofom za koje se zna da su oštećene. Softver zatim može brzo otkriti oštećene zgrade na cijelom pogođenom području. Istraživački rad o temeljnoj tehnologiji predstavljen na akademskoj radionici o umjetnoj inteligenciji za odgovor na katastrofe 2020. tvrdi da se automatski generirane procjene štete podudaraju s onima ljudskih stručnjaka s točnošću između 85 i 98 posto.

Na Floridi je GiveDirectly poslao svoju push obavijest nudeći 700 dolara svakom korisniku aplikacije Providers s registriranom adresom u četvrtima okruga Collier, Charlotte i Lee gdje je Googleov AI sustav smatrao da je više od 50 posto zgrada oštećeno. Do sada je ponudu prihvatilo 900 ljudi, a polovica njih je isplaćena. Ako svaki primatelj prihvati ponudu GiveDirectlyja, organizacija će isplatiti 2,4 milijuna dolara izravne financijske pomoći.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->