Jens Stoltenberg
NATO: Cyber napad na jednu članicu je napad na sve
Glavni tajnik kaže da svih 29 država članica treba odgovoriti na cyber napad na bilo koju od njih.
Glavni tajnik NATO saveza Jens Stoltenberg u Prospect Magazineu piše da bi sve države članice trebale odgovoriti u slučaju cybernapada na bilo koju od njih i dodaje da će takav incident pokrenuti "kolektivnu obvezu obrane", poznatu kao Članak 5. osnivačkog sporazuma. Koliko je borba protiv cyber napada u fokusu NATO-a najbolje govori činjenica da Članak 5. nije bio aktiviran od 9/11 avionskog terorističkog napada na "blizance" 2001. godine.
"Mi smo cyber-prostor odredili kao domenu u kojoj će NATO djelovati i braniti se jednako učinkovito kao u zraku, na kopnu i na moru", piše Stoltenberg u svojem članku.
Kao primjer većeg cyber-incidenta glavni tajnik NATO-a navodi Wannacry ransomware napad koji je srušio sustav Nacionalne zdravstvene službe NHS u Velikoj Britaniji i izazvao velike probleme širom svijeta, iako tada nije bio aktiviran Članak 5.
Ideja da je napad na jednu zemlju članica NATO-a napad na sve, jedno je od temeljnih pravila Saveza, no u cyber-svijetu to je prilično komplicirano sprovesti, jer nikom nije jasno na koji bi način sve države trebale odgovoriti u slučaju napada na informacijske sustave neke zemlje. Pored toga Stoltenberg nije pojasnio kakav incident bi se trebao dogoditi da bi se aktivirao Članak 5. koji u osnovi objavljuje cyber-rat napadaču.
Učitavam komentare ...