Apple
Tri nova M3 čipa, novi MacBook Pro i novi iMac
Na događaju 'Strašno brz' predstavili su M3, M3 Pro i M3 Max čipove, dva nova MacBook Pro modela i novi 24-inčni iMac
Apple zatvara 2023. godinu proizvodima koji bi mogli biti njihov najveći napredak, a predstavljeni su s najmanje pompe. Tech div iz grada Cupertina u noći s ponedjeljka na utorak predstavio je ne samo jedan, već tri nova komada Apple silicijskih čipova, svi pod oznakom M3.
Osim tri nova čipa – prvi put da predstavljaju sva tri odjednom – Apple je predstavio tijekom prijenosa uživo (njihovog događaja ususret Halloweenu zvanog Scary Fast) kolekciju novih MacBook Pro prijenosnika koji koriste te čipove i osvježenje donekle zapuštene iMac linije s novim iMacom od 24 inča koji koristi osnovni M3 čip.
Što se tiče veličine, M3, M3 Pro i M3 Max su svi SoC-ovi (sustavi na čipu) s proizvodnim procesom od tri nanometra koji donose bolju učinkovitost i važno te možda čak revolucionarno poboljšanje GPU-a nazvano „Dynamic Caching“.
MacBook Pro prijenosnici sada imaju veličine od 14 do 16 inča (zbogom 13-inčni M2 MacBook Pro) i najnoviji iMac 24 inča. Međutim, Apple nije redizajnirao ništa od hardvera. Na primjer, MacBook Pro je praktički nepromijenjen osim jedne boje (o tome više kasnije).
Ono što je ovdje važno jest čip. Prošlo je već tri godine otkako smo vidjeli prvu kolekciju Mac računala koja koristi Appleov silicij. MacBook Air, MacBook Pro od 13 inča i Mac Mini označili su brzi odlazak Applea iz x86 Intel svijeta prema SoC platformi vlastite izrade.
Unatoč tome što je to bio prvi pokušaj Applea za stolna i prijenosna računala koristeći njihov silicij, ti sustavi su naširoko hvaljeni i Apple je imao sličan uspjeh sa gotovo svakom varijantom Apple silicija koja je puštena, uključujući M1 Max i M1 Ultra. Neki bi mogli tvrditi da M2 nije bio dovoljno velik skok generacije, ali u Appleu izgledaju odlučni ukloniti taj dojam sa svojom M3 klasom čipova.
Za razliku od M1 i čak M2 gdje smo čekali mjesecima na više opcija po pitanju jezgara, M3 dolazi spreman s potpunim nizom opcija za jezgre i performanse (izuzev očekivanog M3 Ultra). Kao i M1 i M2 prije njega, osnovni M3 ima 8-jezgreni CPU i 10-jezgreni GPU. M3 Pro počinje s 12 CPU jezgri i 18-jezgrenim GPU-om, a M3 Max ima 16-jezgreni CPU i do 40-jezgreni GPU (M2 Max je imao najviše 38 jezgri).
Iako omjeri jezgri nisu znatno različiti od prethodnog Apple Silicija, Apple obećava generacijski skok kada je riječ o performansama. Postoji veća učinkovitost zahvaljujući 3-nanometarskom procesu i univerzalnim poboljšanjima u odnosu na originalni M1 čip. Poboljšanja u brzini mogu biti postupnija u usporedbi s M2 klasom.
Na najvišoj razini, M3 Max podržava do 128 GB jedinstvene memorije (RAM), što znači da će novi MacBook Pro gotovo sigurno biti najbolja mobilna radna stanica na tržištu. Ne samo da je memorija jedinstvena na ovim M3 sustavima, već nema opcije za diskretnu grafiku. Apple-ov SoC sve obavlja i možda čak nadmaši performanse posljednje opcije za diskretnu grafiku na MacBook Pro uređaju od AMD-a.
Međutim, ovdje postoji važan detalj. Apple-ov M3 silicij (svaka iteracija serije) dolazi s novom vrstom arhitekture GPU memorije koju Apple naziva „Dynamic Caching“ koje, ako radi kako je obećano, može transformirati način na koji M3 MacBook Pro uređaji izvode igre i zadatke renderiranja.
Dynamic Caching potpuno mijenja tradicionalno upravljanje grafičkom memorijom. Umjesto da sustavna arhitektura pogleda, recimo, zadatke s najvećim memorijskim zahtjevima i dodijeli istu količinu memorije svakom sličnom zadatku, hardver gleda svaki zadatak pojedinačno i primjenjuje samo odgovarajuću količinu memorije.
Ovo bi moglo učiniti M3 sustave znatno učinkovitijima i ubrzati performanse otvaranjem memorije za druge zadatke.
Možda najbolji dio Dynamic Caching arhitekture je to što programeri ne moraju pisati novi kod kako bi ga iskoristili. Jednostavno će raditi.
M3 čipovi će kombinirati nižu potrošnju energije i ovu učinkovitost memorije s hardverski potpomognutim ray tracingom i mrežnim sjenčanjem (oboje utječu na realizam u grafičkim igrama). Živčani motor, navodno, radi 60% brže nego što je pronađeno u M1 klasi čipova. Još nije jasno kakva je brzinska razlika između M2 i M3.
Sva ova izvedba i učinkovitost ne znače veći vijek baterije nego što je Apple Silicij postigao s M2 klasom. I dalje će odraditi značajnih 22 sata za gledanje videa i otprilike 15 sati za pregledavanje weba (sustav podržava brzo punjenje kako bi dosegnuo 50% napunjenosti u 30 minuta). Dobra vijest ovdje je da ćete vjerojatno vidjeti poboljšanja u performansama bez žrtvovanja vijeka baterije.
Nova M3 klasa čipova će se koristiti u novom MacBook Pro asortimanu koji, uz nekoliko iznimaka, izgleda prilično slično MacBook Pro modelima klase M2.
No, prije svega, Apple konačno povlači MacBook Pro od 13 inča s Touch Barom. Linija MacBook Pro sada će započeti s modelom od 14 inča.
To znači da je osnovni MacBook Pro s M3 čipom, po cijeni od 1.599 dolara (1.503,22 EUR) na američkom tržištu, skuplji od manjeg MacBook Pro od 13 inča s M2 čipom po cijeni od 1.299 dolara (1.221,19 EUR) na istom tržištu. Međutim, jeftiniji je od MacBook Pro uređaja od 14 inča s M2 čipom. Svi modeli sada dolaze s početnom pohranom od 512 GB, a M3 Pro i M3 Max mogu podržavati do 128 GB jedinstvene memorije.
U osnovi, dobivate više za manje, ali prag za ulazak u svijet MacBook Pro uređaja je sada nešto viši.
Može se raspravljati da jednostavno ima više smisla započeti Pro liniju s modelom od 14 inča, ali mnogi ljudi povezuju ove radne prijenosnike s vanjskim zaslonima. U tom trenutku, veličina ekrana prijenosnog računala postaje manje važna. Možda Apple traži jasniju razliku između linije MacBook Pro i MacBook Air uređaja, koji se i dalje pokreću M2 klasom Apple Silicija i započinju s ekranima od 13 inča (i nemaju opcije od 14 ili 16 inča).
Svi novi MacBook Pro uređaji neće imati sve opcije M3 čipova:
MacBook Pro 14 dostupan je s M3, M3 Pro ili M3 Max čipom.
MacBook Pro 16 dostupan je s M3 Max ili M3 Pro čipom.
Apple nije redizajnirao MacBook Pro uređaje. Zahvaljujući nekim promjenama komponenata, težina je blago različita.
Međutim, sve, od Liquid Retina XDR zaslona (sada je 600 nita, ali to je zbog učinkovitosti sustava, a ne novog panela), do šest zvučnika, tipkovnice, trackpada i 1080p FaceTime kamere, ostaje nepromijenjeno. I dalje postoje tri Thunderbolt USB-C porta (samo dva na 14-inčnim M3 modelima).
Ono što je drugačije jest nova 'Svemirski crna' boja, koja je tamna, mračna i prekrasna. No, boja ide dublje od površine. Apple je koristio novi postupak anodizacije koji bi trebao činiti tijelo prijenosnog računala otpornim na otiske prstiju.
Apple također oživljava poluzapuštenu liniju iMac računala s novim M3 iMacom od 24 inča. Kao i kod linije MacBook Pro, hardver ovdje, uz očite razlike u komponentama, ostaje nepromijenjen u odnosu na M1 iMac od 24 inča koji je Apple lansirao prije nekoliko godina (uključujući tipkovnicu i miša koji su kompatibilni s Lightning kablom). Za sada nema opcija M3 Pro i Max za iMac, niti Apple spominje 27-inčni model.
Postoje, međutim, dvije opcije za jezgru. iMac od 24 inča s 8-jezgrenim M3 procesorom kreće se od 1.299 dolara (1.221,19 EUR) na američkom tržištu, a model s 10-jezgrenim procesorom kreće se od 1.499 dolara (1.409,21 EUR).
Konačno, novi MacBook Pro uređaji i sve-u-jednom iMac od 24 inča služe kao izložbeni primjer napretka Apple Silicija. Možda nisu znatno brži od onoga što ste kupili ranije ove godine u svom M2 MacBook Pro uređaju, ali za one koji još uvijek posjeduju M1 sustav, ili čak sad već pomalo zastarjeli Intel MacBook Pro, ovo bi moglo biti otkriće nove razine izvedbe. Apple očito računa na to.
Učitavam komentare ...