Boris Eldagsen
Umjetnik odbio nagradu koju je osvojila njegova AI slika
Fotografija koja je osvojila prestižnu svjetsku nagradu izrađena je od strane umjetne inteligencije, priznao je umjetnik koji je napravio eksperiment.
Fotografija pod nazivom Električar Borisa Elgasena, osvojila je prvu nagradu u kreativnoj kategoriji na dodjeli nagrada Svjetske fotografske organizacije Sony World Photography Awards. Eldagsen je naknadno odbio nagradu, otkrivši da je nije sam snimio, već ju je kreirala umjetna inteligencija, rekavši: "AI nije fotografija. Prijavio sam se kako bih saznao jesu li natječaji pripremljeni za AI slike. Nisu."
Eldagsenova slika dio je serije pod nazivom PSEUDOMNESIA: Fake Memories, osmišljene da dočaraju fotografski stil 1940-ih. Međutim, one su u stvarnosti "lažna sjećanja na prošlost, koja nikada nije postojala, koju nitko nije fotografirao. "Te slike je AI izradio temeljem tekstualnih uputa i uređivao između 20 do 40 puta generatorom slika, kombinirajući 'inpainting', 'outpainting ', i 'prompt whispering' tehnike", rekao je Eldagsen.
U svojem blogu Eldagsen je objasnio da je iskoristio svoje fotografsko iskustvo za stvaranje nagrađene slike, djelujući kao direktor procesa s AI generatorima kao "sukreatorima". Iako je rad inspiriran fotografijom, rekao je da je poanta da to nije fotografija . " Želio sam ubrzati proces organizatora nagrade kako bi postali svjesni ove razlike i kreirali zasebne natječaje za slike generirane umjetnom inteligencijom", rekao je.
"Hvala vam što ste odabrali moju sliku i učinili ovo povijesnim trenutkom, jer je to prva slika generirana umjetnom inteligencijom koja je pobijedila na prestižnom međunarodnom fotografskom natjecanju", napisao je. "Koliko vas je znalo ili sumnjalo da je to generirala umjetna inteligencija? Nešto u vezi ovoga ne izgleda dobro, zar ne? AI slike i fotografije ne bi se trebale natjecati jedna s drugom u nagradi poput ove. AI nije fotografija. Stoga neću prihvatiti nagradu.", dodao je umjetnik.
Ubrzo nakon toga, fotografija je uklonjena s web stranice natjecanja, a organizatori još nisu komentirali slučaj.
Nije jasno jesu li organizatori znali da je rad generirao AI ili ne. Umjetnost generirana umjetnom inteligencijom u velikoj je mjeri ušla u kulturu tijekom protekle godine, a AI je u proteklih nekoliko mjeseci pobijedio na mnogim fotografskim i umjetničkim natjecanjima. Eldagsenov rad sigurno će pokrenuti razgovore o tome kako se nositi s umjetnom inteligencijom, osobito kada zadire u tradicionalne medije.
Učitavam komentare ...