Budućnost letenja
VIDEO: Dvije najzanimljivije letjelice Paris Air Showa
Ovogodišnji pariški sajam letenja prikazao je nekoliko vrlo zanimljivih "identificiranih letećih objekata".
Među predstavljenim projektima Paris Air Showa 2013, osim standardnih aviona namijenjenih putničkom transportu, vosjci i "jet setu", našlo se i nekoliko doista zanimljivih letjelica, koje bi trebale obilježiti budućnost zračnog prijevoza.
Project Zero
Letjelica koja djeluje kao da dolazi iz budućnosti je jedan od najzanimljivijih projekata tvrtke Augusta Westland, koja je izazvala puno pozornosti na pariškom Air Showu.
Ova letjelica se pokreće sustavom rotora pod nazivom "tiltrotor" (rotor čiji nosač može mijenjati kut nagiba) poput poznate letjelice V-22 Osprey koja omoguućuje vertikalno uzlijetanje i slijetanje, dok je istovremeno i hibrid nalik na EADS-ov E-Star 2, odnosno koristi motor na fosilno gorivo koji služi za punjenje električnog motora koji pokreće turbine rotora. Osnovna ideja ideja je bila da se koristi samo električni motor, ali su testiranja pokazala da nema dovoljno snage za podići letjelicu s pilotom, pa se prešlo na hibridni.
Tvrtka kaže kako je ovo samo prototip letjelice na kojoj se još mora puno toga doraditi, te se ponosi činjenicom da na njezinom razvoju rade inženjeri i znanstvenici iz 9 zemalja.
Također navode kako je za čitav projekt od osnovnog dizajna, izrade prototipa, pa do prvih testiranja, proteklo samo 12 mjeseci.
VIDEO: Project Zero
E-Fan
Ovaj zanimljivi zrakoplov plod je zajedničlog rada inženjera iz više europskih zemalja pod pokrovitelstvom EADS-a (European Aeronautic Defence and Space Company) i tvrtke Aero Composites Saintonge, te predstavlja avion namijenjen obuci pilota s motorom koji je u potpunosti električni.
EADS kaže kako je korištenje samo električnog motora postignuto najnovijim spoznajama o lakim kompozitnim materijalima, ali i tehnologiji baterija, pa tvrde kako litij-polimerske baterije nalik onima koje koristimo u svojim mobitelima omogućuju ovom zrakoplovu punih sat vremena leta.
Upravo zbog novih kompozitnih materijala ova letjelica s rasponom krila od 9,45 metara i dužinom trupa od 6,71 metara teži, kako kažu, "manje od polovice prosječnog automobila".
Također kažu kako skoru budućnost električnih zrakoplova vide u malim i ultralakim letjelicama, no kako će se unaprjeđivati baterije, tako ćemo moći očekivati sve veće i teže električne zrakoplove.
Učitavam komentare ...