Praćenje
GPU se može iskoristiti za praćenje online aktivnosti
Grafički procesori u računalima, konzolama i mobitelima mogu se iskoristiti za praćenje aktivnosti korisnika na internetu.
Međunarodni znanstveni tim iz Austrije, Izraela i Francuske pod vodstvom istraživača Francuskog nacionalnog instituta za istraživanja u digitalnoj znanosti i tehnologiji Inria, objavio je znanstveni rad u kojem opisuju kako se grafički čipovi u našim računalima, gadgetima i pametnim telefonima mogu iskoristiti za praćenje aktivnost korisnika na internetu.
Prema tim istraživanjima jedinstveni identifikator može se stvoriti iz GPU-a svakog korisnika. To znači da, iako mogu postojati tisuće ili milijuni korisnika diljem svijeta koji koriste isti GPU, male proizvodne razlike u svakom od ovih uređaja mogu u biti stvoriti jedinstveni "otisak prsta".
Mjeri se tako da se vidi koliko je vremena potrebno GPU-u uređaja da razriješi određene vizualne elemente pomoću WebGL-a i na temelju toga se može stvoriti identifikator za vaš uređaj.
Trenutno su kolačići još uvijek najkorištenija metoda praćenja od strane brojnih tvrtki, ali kako su kompanije poput Applea i Googlea počele blokirati kolačiće i otežavati praćenje, tvrtke su istovremeno morale pronaći alternativne načine praćenja korisnika.
Istraživači su svoje nalaze podijelili s tvrtkama kao što su Google, Brave i Mozilla, kao i s grupom Khronos koja stoji iza WebGL-a.
Čitav znanstveni rad možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...