Superračunala
Top 5 najbržih superračunala na svijetu
Pogledajte kako u ovom trenutku izgleda ljestvica najbržih svjetskih superračunala.
Potražnja za visokoučinkovitim računalnim sustavima u istraživanju tržišta, znanstvenom i inženjerskom radu i drugim modelima povezanim s poslovanjem danas nastavlja rasti. Ovdje na scenu stupa superračunalo, koje radi na trenutno najvišoj stopi rada ili blizu nje.
Performanse superračunala obično se mjere u operacijama s pomičnim zarezom u sekundi (FLOPS), umjesto u milijunima instrukcija u sekundi (MIPS). Takva su računala sastavljena od tisuća procesora koji rade paralelno i odgovaraju na sve veće potrebe za kvalitetnom i preciznom obradom milijardi podataka u stvarnom vremenu.
Do sada smo već nekoliko puta u posljednjih desetak godina objavljivali ljestvice najbržih svjetskih superračunala, no u međuvremenu se puno toga promijenilo dolaskom kvantnih računala i raznih superračunalnih AI sustava koji koriste umjetne neuralne mreže. Mnoga od tih novih računala u stanju su izvoditi neke operacije brže od klasičnih superračunala, no za većinu zadaća u "stvarnom svijetu", sirova snaga i dalje vlada.
Stoga vam ovaj puta predstavljamo aktualni popis klasičnih superračunala na listi portala Top500.org
TOP 5 SVJETSKIH SUPERRAČUNALA - LISTOPAD 2022.
1. Frontier - SAD
Prvo mjesto sada drži sustav Frontier u Nacionalnom laboratoriju Oak Ridge (ORNL) u SAD-u. Temeljen na najnovijoj arhitekturi HPE Cray EX235a i opremljen procesorima AMD EPYC 64C 2GHz, sustav ima ukupno 8.730.112 jezgri, ocjenu energetske učinkovitosti od 52,23 gigaflopa po vatu, a oslanja se na gigabitni ethernet za prijenos podataka.
Nedavni razvoj sustava omogućio je stroju da premaši barijeru od 1 egzaflopa. S točnim HPL rezultatom od 1.102 Exaflopa/s, Frontier nije samo najsnažnije superračunalo koje je ikada postojalo – to je i prvi pravi "exascale" stroj.
1. Fugaku - Japan
Japanski Fugaku, koji su zajednički razvili RIKEN i Fujitsu, donedavno je bio najbrže superračunalo na svijetu. Otkako je K računalo, Fugakuov prethodnik, debitirao na prvoj poziciji u lipnju 2011., Japan nije imao sustav koji je zauzeo prvo mjesto. Prvi najbolje rangirani sustav koji koristi ARM procesore je Fugaku. Hibridne memorijske kocke spojene na svaki od CPU-ova i nova generacija Tofu mreže, koja omogućuje tijesnu integraciju u svim čvorovima sustava, još su dvije nove značajke.
Fugaku, sada sustav broj 2, instaliran je u RIKEN Centru za računalne znanosti (R-CCS) u Kobeu, Japan. Ima 7.630.848 jezgri što mu je omogućilo da postigne HPL benchmark rezultat od 442 Pflop/s.
3. LUMI - Finska
Novi LUMI sustav, još jedan HPE Cray EX sustav instaliran u EuroHPC centru u CSC-u u Finskoj, novi je broj 3 s 1.110.144 jezgri i učinkom od 151,9 Pflop/s neposredno ispred broja 4. Europska kompanija za računalstvo visokih performansi (EuroHPC JU) udružuje europske resurse za razvoj vrhunskih Exascale superračunala za obradu velikih (Big Data) podataka.
Nalazi se u CSC-ovom podatkovnom centru u Kajaaniju u Finskoj. Čine ga HPE Cray EX235a sustav, optimizirana 3. generacija AMD EPYC 64C 2 GHz procesora, AMD Instinct MI250X akcelerator i Slingshot-11 mreža.
4. Summit (SAD)
Summit, sustav koji je izradio IBM u ORNL-u u Tennesseeju, SAD, sada je uvršten na 4. mjesto u svijetu s učinkom od 148,8 Pflop/s na HPL benchmarku koji se koristi za rangiranje TOP500 liste.
Summit ima 4.356 čvorova, od kojih svaki sadrži dva Power9 CPU-a s 22 jezgre i šest NVIDIA Tesla V100 GPU-ova, svaki s 80 streaming multiprocesora (SM). Čvorovi su međusobno povezani Mellanox dual-rail EDR InfiniBand mrežom.
5. Sierra (SAD)
Sierra, sustav u Nacionalnom laboratoriju Lawrence Livermore, nalazi se na 5. mjestu.
Njegova je arhitektura vrlo slična Summitu. Koristi 4.320 čvorova s dva Power9 CPU-a i četiri NVIDIA Tesla V100 GPU-a. Sierra je postigla performanse od 94,6 Pflop/s.
Učitavam komentare ...