Nalazite se
Članak
Objavljeno: 20.05.2011. 10:53

Energetika 

Električna centrala na krvotok

Mala turbina u vašoj veni može proizvoditi električnu struju iz krvotoka

Električna centrala na krvotok

U današnje doba energetika je jedno od najvažnijih polja znanstvenih istraživanja. Zalihe fosilnih goriva se smanjuju, javnost ima sve manje povjerenja u nuklearne elektrane, pa se stalno istražuju i promoviraju alternativni načini dobijanja čiste i zdrave energije.
Tim znanstvenika, koji dolaze iz švicarskog Sveučilišta u Bernu, proizveo je sustav proizvodnje električne energije kakav doista ne bismo ni u snu očekivali, električnu centralu na krvotok.
Osnovni princip funkcioniranja ovog neobičnog izuma vrlo je jednostavan i u osnovi koristi sustav hidrocentrala. U venu vam se ugradi sićušna turbina koja se vrti uslijed protoka krvi, čime proizvodi dovoljno struje da zamijeni baterije iz raznih medicinskih implantata, poput pacemakera, senzora za protok krvi, pumpi za distribuciju lijekova, mjerača glukoze ili neurostimulatora. Svi takvi uređaji napajaju se iz baterija koje se u određenim intervalima moraju mijenjati, što svaki puta zahtijeva određene operativne postupke na pacijentima.

 nemojte se začuditi kad se netko jednom dosjeti iskoristiti sustav implantiranih krvnih centrala za napajanje mobitela 

Ideja Aloisa Pfennigera s odjela ARTORG kardiovaskularnog inženjerstva Sveučilišta u Bernu trebala bi jednog dana omogućiti pacijentima da čitavi život više nemaju brige oko zamjena baterija za svoje implantate, budući da će njihovo tijelo samo proizvoditi električnu energiju koja će ih opskrbljivati.
Švicarski znanstvenici su do sada proizveli tri vrste turbina i testirali ih u posebnim cjevčicama koje imitiraju torakalne arterije. Najefikasnija među njima proizvodila je 800 milivata, što je više nego dovoljno za napajanje današnjih pacemakera.
Prije nego se ove turbine počnu testirati na pacijentima u svrhu kliničkog ispitivanja, znanstvenici moraju pomno ispitati moguće probleme. Prije svega tu je mogućnost da mikroturbine u krvotoku proizvedu začepljenja vena, obzirom da krv pri dodiru s njima ima tendenciju koaguliranja (zgušnjavanja). Tek kada se dokaže da se to neće događati, bilo uvođenjem materijala koji će koagulaciju onemogućiti, ili mehanizma sustava unutar turbine koji će osiguravati normalan protok krvi, ta bi se tehnologija mogla početi primjenjivati.
A kad jednom dođe do toga, nemojte se začuditi kad se netko dosjeti iskoristiti sustav implantiranih krvnih centrala za napajanje mobitela i prijenosnih računala. Uopće nas ne bi začudilo.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->