MIT
Ljepilo inspirirano školjkama zaustavlja krvarenje
Znanstvenici koriste snažni adheziv koje funkcionira u vodi kako bi proizveli ljepilo za brzo zaustavljanje krvarenja.
Pravovremeno zaustavljanje krvarenje u puno slučajeva može spašavati ljudske živote, no prilično je teško proizvesti ljepilo koje će imati tu ulogu jer krv sve supstance vlaži.
Znanstvenici MIT-a razvili su novi tip kirurškog ljepila koje može zaustaviti krvarenje za 15 do 30 sekundi, inspirirano super snažnim adhezivom koji koriste školjke pod vodom kada se žele učvrstiti za stijene.
U testovima provedenim na štakorima i svinjama ljepilo je ostajalo čvrsto na ranama tjednima prije nego što se polako razložilo u tijelu kada se tkivo izliječilo.
"Ljepljiva pasta može se ulijevati i prilagođavati bilo kojem nepravilnom obliku rane i zatvarati je", kaže Jingjing Wu, jedna od autorica studije. "To daje slobodu liječnicima da je prilagode krvarećim ranama nepravilnog oblika svih vrsta".
Tajni sastojak je (kao što je često slučaj) onaj koji je priroda već usavršila. Poznato je da se školjke čvrsto pričvršćuju za stijene, trupove brodova, bove i druge čvrste površine koje su obično mokre i prljave.
"To je vrlo zanimljivo jer se za brtvljenje krvarećih tkiva morate boriti ne samo s vlagom, već i s onečišćenjem iz krvi", kaže Hyunwoo Yuk, vodeći autor studije. "Utvrdili smo da ovo stvorenje koje živi u morskom okruženju čini potpuno istu stvar koju mi moramo učiniti za rješavanje kompliciranih problema s krvarenjem."
Ispostavilo se da školjke luče dvije različite tekućine kako bi se usidrile. Prvo je ulje koje odbija i istiskuje vodu, dopuštajući da se druga tekućina, odnosno ljepilo na bazi proteina zalijepi za površinu.
Kako bi oponašali ta svojstva, istraživači su se oslanjali na prethodna medicinska ljepila koja su razvili. Godine 2019. opisali su dvostranu traku koja bi mogla zamijeniti šavove pri brtvljenju rana ili rezova na organima ili koži. Ovaj put zamrznuli su listove svog materijala, usitnili ih u sitne čestice, a zatim ih integrirali u silikonsko ulje.
To ima isti učinak kao i primjer iz prirode, budući da ulje istiskuje tekućinu, u ovom slučaju krv s površine. Mikročestice se tada mogu umrežiti i brzo izgraditi brtvu. U svojim testovima, tim je otkrio da djeluje bolje od postojećih hemostatskih sredstava, čak i zaustavljajući protok krvi kod testiranih životinja kojima su davani jaki razrjeđivači krvi za sprječavanje nastanka ugrušaka.
Tim kaže da će sljedeći koraci uključivati ispitivanje ljepila na većim ranama. Kažu da bi to moglo omogućiti djelatnicima u hitnim službama da zaustave krvarenje ozlijeđenih pacijenata čim dođu do njih, ili kako bi kirurzi lakše kontrolirali krvarenje tijekom zahvata.
Znanstveni rad objavljen u časopisu Nature Biomedical Engineering možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...