Nalazite se
Članak
Objavljeno: 11.06.2023. 10:32

Arizona State University 

VIDEO: Znanstvenici proizveli robota koji se znoji

Istraživači ASU-a su razvili robota koji se znoji kako bi bolje razumjeli odgovor ljudskog tijela na ekstremnu vrućinu.

VIDEO: Znanstvenici proizveli robota koji se znoji

Iza metalnih vrata debljine 4 inča s malim staklenim prozorom, u sjeveroistočnom kutu kampusa Državnog sveučilišta u Arizoni (ASU) živi ANDI, prvi svjetski robot koji diše, hoda na mjestu i znoji se.

Robot može oponašati toplinske funkcije ljudskog tijela i ima 35 različitih površina koje se pojedinačno kontroliraju senzorima temperature, senzorima toplinskog toka i porama koje ispuštaju znoj.

20230504manikinandwarmroomatthehumanbiometeorologylab_332-22-22

"ANDI se znoji, stvara toplinu, drhti, hoda i diše," rekao je Konrad Rykaczewski, izvanredni profesor na Fakultetu za inženjerstvo materije, prometa i energije  i glavni istraživač u novom istraživačkom projektu ASU-a čiji je cilj mjerenje učinaka ekstremne vrućine na ljudsko zdravlje.

Očekuje se da će u nadolazećim desetljećima sve regije u SAD-u doživjeti više temperature i intenzivnije toplinske valove. Tisuće ljudi diljem zemlje umire od bolesti povezanih s vrućinom svake godine, a samo u okrugu Maricopa 2022. bilo je 425 smrtnih slučajeva povezanih s vrućinom, što je povećanje od 25% u odnosu na prethodnu godinu. Cilj istraživača ASU-a je bolje razumjeti toplinski stres na ljudsko tijelo i što vruće vrijeme čini tako smrtonosnim. 

20230504manikinandwarmroomatthehumanbiometeorologylab_332-22-11

Koristeći ANDI robota i toplinsku komoru u kojoj ANDI živi, ​​znanstvenici istražuju kako na naša ljudska tijela utječe toplinski stres i kvantificiraju rizik koji različita okruženja predstavljaju za zdravlje. Unutar ASU-ove novorazvijene toplinske komore, istraživači mogu simulirati scenarije izloženosti toplini s različitih mjesta diljem svijeta. Toplinska komora je opremljena naprednim tehnologijama koje kontroliraju vjetar, temperaturu do 60°C i sunčevo zračenje.

ANDI je izgrađen s unutarnjim kanalima za hlađenje koji cirkuliraju hladnu vodu kroz njegovo tijelo, što mu omogućuje da ostane dovoljno hladan da izdrži ekstremnu vrućinu dok mjeri složene varijable koje pridonose našoj percepciji topline u različitim okruženjima, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Istraživači ASU-a mogu uzeti u obzir varijacije u tipu tijela i zdravstvenim karakteristikama kako bi stvorili i unijeli u robota različite prilagođene modele toplinske regulacije za stanovnike bilo kojeg dijela SAD-a.

20230504manikinandwarmroomatthehumanbiometeorologylab_332-22-36

S prikupljenim podacima i informacijama, istraživači se nadaju da će osmisliti intervencije, poput rashladne odjeće ili egzoskeleta za ruksake koji su dizajnirani za potporu hlađenju.

Vezani sadržaji
Ključne riječi ASU ANDI
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->