Oxford University
Znanstvenici izradili gorivo za mlažnjake od CO2
Nova metoda dobivanja goriva za mlazne avione iz CO2 mogla bi omogućiti pojavu komercijalnih zrakoplova s nula emisija.
Budući putnički zrakoplovni promet uskoro bi mogao dobiti još jedan alternativni pogon za mlazne motore koji bi trebali znatno smanjiti negativni učinak štetnih emisija po okoliš u situacijama u kojima električni pogon nije dovoljno učinkovit ili praktičan.
Znanstvenici Sveučilišta u Oxfordu razvili su postupak dobivanja goriva iz ugljičnog dioksida koji se temelji na metodi organskog izgaranja.
Oni su zagrijali mješavinu limunske kiseline, vodika i željezo-mangan-kalij katalizatora kako bi CO2 pretvorili u tekuće gorivo sposobno za pogon mlaznih zrakoplova.
Pristup je jeftin, jednostavan i koristi uobičajene materijal te je isplativiji od postojećih procesa koji se koriste za pretvaranje vodika i vode u gorivo.
Znanstvenici naglašavaju kako do komercijalne primjene treba riješiti brojne izazove. Laboratorijska metoda proizvela je samo nekoliko grama goriva, što je očito premalo da bi se moglo koristiti u praksi, pa je potrebno omogućiti znatno veće hvatanje ugljika, a za učinkovitu nultu emisiju je potrebno omogućiti da sustavi za hvatanje i pretvorbu rade pomoću čiste energije.
Međutim, istraživači već razgovaraju s industrijskim partnerima i ne vide velike znanstvene zapreke te vjeruju kako će njihov postupak pretvorbe omogućiti zrakoplovnim kompanijama da zadrže postojeće zrakoplove i postanu ugljično neutralni dok ne budu uistinu spremni za ekološki pogon kakav primjerice donose budući električni zrakoplovi koji se već duže vrijeme razvijaju u svijetu.
Drugim riječima, obzirom da novo gorivo ne zahtijeva izradu novih aviona, ovo bi moglo biti najisplativije "prijelazno rješenje" mnogim avio kompanijama u procesu tranzicije ka potpunoj ekološkoj propulziji.
Čitav znanstveni rad objavljen u časopisu Nature Communications možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...