Huawei AI Summit
Implementacija AI tehnologija u hrvatskim startupima
Huawei je u ZICER-u održao AI Summit koji je ukupio brojne domaće stručnjake.
Za mjesto održavanja AI Summita Huawei je odabrao Zagrebački inovacijski centar koji na zagrebačkom velesajmu ugošćuje stotinjak zanimljivih startup projekata. Mjesto je to inkubacije mladih talenata, inovacija i perspektivnih projekata, a mi smo upravo u novom broju časopisa Vidi izdali poster s mapom i opisom tvrtki i prostora koji dekodira ZICER-ov potencijal.
Sudionici konferencije pokušali su odgovoriti kakve su mogućnosti implementacije AI tehnologija za startupe, ali i druge hrvatske kompanije, u kojoj se fazi sada nalazi taj skup tehnologija i što možemo očekivati u budućnosti. Najzanimljivije predavanje bilo je profesora Jana Šnajdera s Fakulteta elektrotehnike i računarstva koji je kazao kako su se sada poklopile tri bitne stavke: napredni algoritmi, velika količina podataka i cloud infrastruktura. Sve to omogućuje velike korake u području strojnog učenja, dubokog učenja i neuronskih mreža.
"S druge strane, AI je i društveni pothvat: razvoj AI-ja mora biti popraćen promišljanjima o društvenim i etičkim aspektima ove tehnologije i prije svega promišljanjem o tome u kakvom svijetu želimo živjeti. AI treba biti sredstvo, a ne cilj“, rekao je Jan Šnajder
Konferenciju je inače otvorio direktor ZICER-a Frane Šesnić koji je predstavio istraživanje koje je provedeno među stanarima tehnološkogparka. Od onih koji su sudjelovali u anketi, čak 84% smatra da bi u naredne tri godine trebali raditi na projektima vezanim uz AI tehnologije, no mnogi su brutalno iskreno rekli da zasada ne rade ništa po tom pitanju, niti imaju kompetencija u tom području.
Kako to izgleda u poslovnom svijetu pokušao nam je približiti Filip Glavan, principal Boston Consulting Grupe. Očekuje se ogroman rast u ulaganjima u to područje, a u istraživanju BCG-a primjerice se predviđa da bi AI mogao u narednim godinama donijeti potencijal od 220 milijardi dolara zbog smanjenja troškova i puno boljeg targetiranja klijenata.
Uslijedio je okrugli stol na kojemu se pridružio i Igor Švehla, direktor i suosnivač startupa TRAKBAR.
Organizator konferencije Huawei inače je jedan od globalnih lidera po ulaganjima u AI. Ima 16 istraživačko razvojnih centara, a u R&D godišnje se ulaže 13,8 milijardi dolara. S korisničke strane zasada je najuočljivija primjena AI-a u mobilnim telefonima i to prvenstveno u njihovim kamerama.
* Za mogućnost komentiranja morate biti prijavljeni.
Ako još nemate korisnički račun registrirajte se ovdje »