Nalazite se
Članak
Objavljeno: 17.10.2024. 14:20

University College London 

Novi rekord u brzini bežičnog slanja podataka

Novi svjetski rekord u bežičnom prijenosu koji obećava bržu i pouzdaniju bežičnu komunikaciju, postavili su istraživači s UCL-a.

Novi rekord u brzini bežičnog slanja podataka

Tim britanskih znanstvenika i inženjera s UCL-a (University College London), uspješno je bežično poslao podatke brzinom od 938 Gb/s  preko rekordnog frekvencijskog raspona od 5-150GHz.

Ova je brzina do 9380 puta veća od najbolje prosječne brzine preuzimanja 5G u Ujedinjenom Kraljevstvu, koja trenutno iznosi 100 megabita u sekundi (Mb/s), dok je ukupna propusnost od 145 GHz više od pet puta veća od prethodnog svjetskog rekorda bežičnog prijenosa.

Bežične mreže obično prenose informacije pomoću radiovalova preko uskog raspona frekvencija. Trenutačne metode bežičnog prijenosa, kao što su Wi-Fi i 5G, uglavnom rade na niskim frekvencijama ispod 6 GHz, no zagušenje u ovom frekvencijskom rasponu ograničava brzinu bežične komunikacije.

Istraživači s odjela UCL Electronic & Electrical Engineering, prevladali su ovo usko grlo odašiljanjem informacija putem mnogo šireg raspona radijskih frekvencija kombinirajući po prvi put radio i optičku tehnologiju.

Očekuje se da će ovo učinkovitije korištenje bežičnog spektra pomoći zadovoljiti sve veću potražnju za bežičnim podatkovnim kapacitetom i većom brzinom u sljedećih tri do pet godina.

jlt-gagraphic-3446827

Dr. Zhixin Liu, viši autor studije s UCL Electronic & Electrical Engineering, rekao je: "Trenutni bežični komunikacijski sustavi bore se da održe korak s rastućom potražnjom za brzim pristupom podacima. Naše rješenje je koristiti više dostupnih frekvencija za povećanje propusnosti, uz zadržavanje visoke kvalitete signala i pružanje fleksibilnosti u pristupu različitim frekvencijskim resursima. To rezultira superbrzim i pouzdanim bežičnim mrežama, čime se prevladava usko grlo u brzini između korisničkih terminala i interneta.

Naš novi pristup po prvi put kombinira dvije postojeće bežične tehnologije, elektroniku velike brzine i fotoniku milimetarskih valova, kako bi prevladao ove prepreke. Ovaj novi sustav omogućuje prijenos velikih količina podataka neviđenim brzinama, što će biti ključno za budućnost bežičnih komunikacija."

Kako bi se pozabavili trenutnim ograničenjima bežične tehnologije, istraživači s UCL-a razvili su novi pristup koji kombinira naprednu elektroniku, koja dobro radi u rasponu od 5-50 GHz, i tehnologiju zvanu fotonika koja koristi svjetlost za generiranje radio informacija, koja dobro funkcionira u rasponu od 50 do 150 GHz.

Nova tehnologija koju je razvio UCL ima potencijal revolucionirati razne sektore. Korisnici mobilnih telefona mogu očekivati ​​veće brzine mobilnog interneta i stabilnije veze, s 5G i kasnije 6G mrežama koje pokreće ovaj tip sustava.

To bi omogućilo većem broju ljudi da koriste mrežu u gusto naseljenim urbanim sredinama ili na velikim događajima poput koncerata bez usporavanja, ili bi istom broju korisnika pružilo mnogo veće brzine.

Na primjer, dvosatnom 4K Ultra HD filmu (oko 14 GB podataka) trebalo bi 19 minuta da se preuzme preko 5G pri 100 Mb/s, dok bi se korištenjem nove tehnologije mogao preuzeti za samo 0,12 sekundi

Tehnologija je trenutno samo demonstrirana u laboratoriju, no u tijeku je rad na proizvodnji prototipa sustava koji se može koristiti za komercijalno testiranje. Ako to bude uspješno, tehnologija će biti spremna za ugradnju u komercijalnu opremu u roku od tri do pet godina.

Studiju objavljenu u časopisu The Journal of Lightwave Technology možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi University College London
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->