Nalazite se
  • Zdravlje
  • Algoritam prepoznaje bolesti iz boje jezika
Članak
Objavljeno: 13.08.2024. 14:11

University of South Australia 

Algoritam predviđa bolesti iz boje jezika

Algoritam prepoznaje bolesti iz boje jezika

Algoritam prepoznaje bolesti iz boje jezika

Predloženi sustav snimanja jezika koji su razvili irački i australski istraživači može dijagnosticirati dijabetes, moždani udar, anemiju, astmu, stanja jetre i žučnog mjehura, COVID-19 te niz krvožilnih i gastrointestinalnih problema.

Istraživači s iračkog Srednjeg tehničkog sveučilišta (MTU) i Sveučilišta Južne Australije (UniSA) postigli su napredak u nizu eksperimenata u kojima su koristili 5.260 slika za treniranje algoritama strojnog učenja za otkrivanje boje jezika.

Dvije bolnice na Bliskom istoku dostavile su 60 slika jezika pacijenata s različitim zdravstvenim stanjima, a model umjetne inteligencije uspio je uskladiti boju jezika s bolešću u gotovo svim slučajevima.

Rad objavljen u časopisu Technologies opisuje kako predloženi sustav analizira boju jezika kako bi pružio dijagnozu na licu mjesta, potvrđujući da AI drži ključ mnogih napredaka u medicini.

Viši autor, pomoćni profesor MTU-a i UniSA-e Ali Al-Naji, kaže da umjetna inteligencija replicira 2.000 godina staru praksu koja se široko koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini, pregled jezika na znakove bolesti.

"Boja, oblik i debljina jezika mogu otkriti niz zdravstvenih stanja", kaže on.

"Tipično, osobe s dijabetesom imaju žuti jezik, oboljeli od raka ljubičasti jezik s debelim masnim premazom, a pacijenti s akutnim moždanim udarom imaju neobično oblikovan crveni jezik.

Bijeli jezik može ukazivati ​​na anemiju, osobe s teškim slučajevima COVID-19 vjerojatno će imati duboko crven jezik, a jezik indigo ili ljubičaste boje ukazuje na vaskularne i gastrointestinalne probleme ili astmu", navodi Al-Naji.

U studiji su kamere postavljene 20 centimetara od pacijenta uhvatile boju njihova jezika, a AI algoritam je predviđao njihovo zdravstveno stanje u stvarnom vremenu.

Koautor studije i profesor na UniSA Javaan Chahl kaže da će se u budućnosti pametni telefon koristiti za dijagnosticiranje bolesti na ovaj način.

"Ovi rezultati potvrđuju da je kompjutorizirana analiza jezika sigurna, učinkovita, jednostavna i pristupačna metoda za probir bolesti koja podupire moderne metode stoljetnom praksom", kaže  Chahl.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->