Kvantne točke
Nobel za kemiju osvojili nanokristali u QLED televizorima
Trojica znanstvenika osvojila su nagradu za pionirske kvantne točke za koje se nekada smatralo da ih je nemoguće napraviti.
Nobelova nagrada za kemiju dodijeljena je trojici znanstvenika za njihov rad na razvoju takozvanih kvantnih točaka, sićušnih kristala koje možete pronaći u svojim QLED televizorima gdje nanočestice stvaraju boju, a koriste se i u medicinskim slikama, za bolje ciljanje lijekova protiv raka i u solarnim pločama.
Kvantne točke su iznimno malene, samo nekoliko milijuntih dijelova milimetra u promjeru. One su umjetno stvorena zbirka poluvodičkih nanočestica koje svijetle plavo, crveno ili zeleno kada su izložene svjetlu.
Njihova točna veličina određuje boju svjetlosti koju emitiraju kada im se da energija. Najmanje kvantne točke emitiraju valove veće energije i proizvode plavu svjetlost, a najveće točke oslobađaju valove niže energije stvarajući crvenu svjetlost, dok srednje veličine stvaraju boje između.
"Dugo vremena nitko nije mislio da možete napraviti tako male čestice", ali ovogodišnji pobjednici uspjeli su upravo to, rekla je Švedska kraljevska akademije znanosti prilikom objave nagrade.
Sva trojica znanstvenika žive u SAD-u. Ruski fizičar Alexei I. Ekimov (78), zaslužan je za prvo otkriće kvantnih točaka 1980-ih, a američki kemičar Louis E. Brus (80), tada je shvatio da se kristali mogu razviti plutajući u tekućini. Moungi G. Bawendi, rođen u Parizu, izumio je metodu za izradu kvantnih točaka po narudžbi, otvarajući više komercijalnih i znanstvenih upotreba.
"Kvantne točke stoga donose najveću korist čovječanstvu", rekla je Kraljevska švedska akademija znanosti.
Istraživači vjeruju da bi kvantne točke u budućnosti mogle doprinijeti fleksibilnoj elektronici, sićušnim senzorima, tanjim solarnim ćelijama i šifriranoj kvantnoj komunikaciji.
Učitavam komentare ...