Georgia Tech
VIDEO: Bubnjar kiborg s nadljudskim mogućnostima
Robotska proteza nudi mogućnost dodavanja "treće ruke" bubnjaru invalidu.
Jason Barnes, student iz Atlante, prije dvije godine je izgubio svoju podlakticu u jednom udesu, što je za njega bio strašan udarac jer je želio postati profesionalni bubnjar.
Kao što ćete moći vidjeti u videu dolje, Jason sada može nastaviti sanjati svoj san, obzirom da je postao prvi bubnjar s rukom kiborga, koja mu osim mogućnosti klasičnog bubnjanja, omogućava neovisno bunjanje s dvije palice, čime je umjesto svoje ruke koju je izgubio, sada dobio dvije nove bubnjarske.
Ovu protetsku ruku izradio je tim profesora Gila Weinberga iz Centra za glazbenu tehnologiju na Sveučilištu Georgia Tech u Atlanti.
Ruka koristi tehnologiju koja se naziva elektromiografijom, koja prikuplja električne signale mišića nadlaktice. Time što "svija" svoje mišiće, Jason upravlja motorom koji izvodi promjene brzine pokreta ruke, kao i stiska bubnjarske palice. U sastavu ruke se nalazi i druga palica koja je u potpunosti autonomna i ona koristi svoj vlastiti motor. Nju su spojili na mikrofon i akcelometar kako bi "osjetila" ritam koji svira Barnes, kao i glazbu koju sviraju glazbenici u njegovoj blizini (band). Nakon toga posebni algoritam stvara odgovarajući ritam po kojem će svirati, a njega su izradili prema stilovima poznatih jazz glazbenika, uključujući Johna Coltranea i Theloniousa Monka.
"Druga palica ima svoj vlastiti mozak", kaže profesor Weinberg. "Bubnjar je doslovce postao kiborg. Vrlo je zanimljivo vidjeti ga kako svira i improvizira uz pomoću dijela svoje ruke nad kojim uopće nema potpunu kontrolu".
Winberg sad planira usavršiti ovu protetsku ruku, te kaže kako je glazba toliko složena disciplina i zahtijeva koordinaciju i timing, pa predstavlja idealan model za razvoj protetskih robotiziranih pomagala, jer ako ruka može nepogrešivo bubnjati uz živi orkestar ili band, onda će funkcionirati i u drugim svakodnevnim poslovima.
Profesor smatra kako bi od "treće ruke" mogle imati koristi i osobe bez invaliditeta, "jer ako je moguće postići idealnu sinkronizaciju između čovjeka i stroja, moguće je kirurzima recimo osigurati treću ruku tijekom osjetljivih operacija".
"Kladim se da mi zavide mnogi bubnjari, posebice oni u heavy metalu, kada vide što sam u stanju sada činiti", šali se Barnes.
Učitavam komentare ...