Nalazite se
Članak
Objavljeno: 03.10.2023. 12:25

UC Riverside 

Eksperimentalno gorivo se ne može zapaliti

Za razliku od konvencionalnih goriva, novo ne proizvodi hlapljive pare osim ako kroz njega ne prođe električna struja.

Eksperimentalno gorivo se ne može zapaliti

Kemijski znanstvenici i inženjeri sveučilišta UC Riverside dizajnirali su gorivo koje se pali samo primjenom električne struje. Budući da ne reagira na plamen i ne može izazvati slučajne požare tijekom skladištenja ili transporta, to je sigurno tekuće gorivo koje bi trebalo spriječiti brojne požare u automobilima i zrakoplovima.

"Gorivo koje inače koristimo nije baš sigurno. Ono isparava i moglo bi se zapaliti, a to je teško zaustaviti," rekla je Yujie Wang, doktorandica kemijskog inženjerstva UCR-a i koautorica novog rada o gorivu. "Puno je lakše kontrolirati zapaljivost našeg goriva i spriječiti njegovo gorenje kada isključimo napon." 

Kada gorivo izgara, ne gori sama tekućina. Umjesto toga, hlapljive molekule goriva koje lebde iznad tekućine pale se u kontaktu s kisikom i plamenom. Uklanjanje izvora kisika će ugasiti plamen, ali to je teško učiniti izvan motora. 

"Ako bacite šibicu u lokvicu benzina na tlu, to su pare plina koji gori. Možete osjetiti miris te pare i odmah znate da je hlapljiva", rekao je Prithwish Biswas, doktorand kemijskog inženjerstva UCR-a i prvi autor rada. "Ako možete kontrolirati paru, možete kontrolirati i hoće li gorivo izgorjeti."

novo gorivo

 

Osnova novog goriva je ionska tekućina, koja je oblik ukapljene soli. "Slično je soli koju koristimo za aromatiziranje hrane, a to je natrijev klorid", rekla je Wang. "Ona koju smo koristili za ovaj projekt ima nižu točku taljenja od kuhinjske soli, nizak tlak pare i organska je." 

Tim je modificirao formulu ionske tekućine, zamijenivši klor perkloratom. Zatim su upaljačem za cigarete vidjeli hoće li nastala tekućina izgorjeti. "Temperatura normalnog upaljača dovoljno je visoka i da je namjeravao gorjeti, gorio bi", navodi Wang. 

"Kada smo isključili struju, plamen je nestao i mogli smo ponavljati taj proces iznova i iznova, primjenjivati ​​napon, vidjeti paru, zapaliti da izgori, a zatim isključiti", kaže Wang. "Bili smo uzbuđeni što smo pronašli sustav koji možemo pokrenuti i zaustaviti vrlo brzo." 

Dodavanje većeg napona tekućini rezultiralo je većim plamenom s većom izlaznom energijom. Kao takav, pristup bi također mogao djelovati kao sustav za mjerenje ili prigušivanje u motoru. 

"Možete izmjeriti izgaranje na ovaj način, a smanjenje napona funkcionira kao 'mrtvi prekidač', sigurnosna značajka koja automatski isključuje stroj", rekao je Michael Zachariah, ugledni profesor kemijskog inženjerstva na UCR-u i odgovarajući autor rada. 

Teoretski, ionsko tekuće gorivo može se koristiti u bilo kojoj vrsti vozila. Međutim, još uvijek postoje pitanja na koja je potrebno odgovoriti prije nego što se komercijalizira. Gorivo bi trebalo ispitati u različitim tipovima motora i utvrditi njegovu učinkovitost. 

Zanimljivo svojstvo ionske tekućine je da se može pomiješati s konvencionalnim gorivom i dalje se ponašati kao sama. "Ali potrebno je dodatno istraživanje kako bi se shvatilo koji se postotak može miješati, a da ipak ne bude zapaljiv", rekao je Zachariah.

Vezani sadržaji
Ključne riječi UC Riverside
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->