Sveučilište Maryland
Prijenosni ubrzivač čestica uskoro postaje stvarnost
Znanstvenici pronašli način ubrzavanja čestica pomoću laserskih pulsova.
Današnji ubrzivači čestica (akceleratori, sudarači), sve su drugo nego mobilni uređaji, jer čak i najmanji zauzimaju čitave prostorije ili zgrade.
Znanstvenici Sveučilišta Maryland, pronašli su način kako ih smanjiti da mogu doslovce postati prijenosni. Njihov sustav koji je opisan u znanstvenom radu objavljenom u publikaciji Physical Review Letters, temelji se na gađanju plazme laserskim pulsom na taj način da se intenzivira puls i stvori pobuđivanje, pomoću kojeg znanstvenici mogu ubrzavati elektrone blizu brzine svjetlosti i to bez korištenja velike količine energije, odnosno u mikrodžulima po svakom "pucnju".
Zahvaljujući toj tehnologiji, fizičari svoje eksperimente mogu obavljati uz znatno manje opreme, te uz relativno malu potrošnju energije.
Znanstvenici navode da ovo neće dovesti do nekog džepnog Velikog hadronskog sudarača (LHC-a), jer je za njegove eksperimente potrebna i dalje velika količina energije, no vjeruju da će se tehnologija naći u konkretnoj praktičnoj primjeni.
Na primjer, ovo bi moglo dovesti do ekstremno brzih medicinskih sustava za snimanje koji bi se pacijentima mogli dovesti u njihove sobe, ili brzih "imaging" sustava za potrebe znanstvenih istraživanja.
Prema mišljenju znanstvenika Marylanda, njihova tehnologija bi mogla zadati konačni udarac enormno velikim akceleratorima čestica.
Učitavam komentare ...