Berkeley
Računalni program čita vaše misli i pretvara ih u riječi
Znanstvenici proizveli softver koji može pretvarati moždane aktivnosti u riječi.
Neuroznanstvenici Sveučilišta California Berkeley, postavili su elektrode unutar lubanja pacijenata koji su imali operacije mozga, kako bi pratili informacije s temporalnog režnja, koji je zadužen za procesiranje govora i slika.
Ovaj rad je objavljen u znanstvenoj publikaciji PLoS Biology, a predstavlja doista nevjerojatno otkriće koje poprilično graniči s nečim što se do nedavno smatralo znanstvenom fantastikom.
Znanstvenici su nakon postavljanja elektroda izgovarali riječi, te su snimali aktivnosti mozga u trenutku dok ih je mozak pacijenata interpretirao, a potom je računalni program te impulse pretvarao nazad u riječi.
Za podešavanje računalnog programa trebalo je izvršiti zahvat na 15 pacijenata, koji su se nalazili na operacijama mozga zbog epilepsije ili uklanjanja tumora, a prije toga su dali pristanak da im se tijekom zahvata postave elektrode za monitoriranje.
Nakon više pokušaja "ugađanja" programa, računalo je napokon uspjelo pretvarati aktivnosti mozga u razumljive riječi, što je pokazalo da se na ovaj način doista mogu "čitati misli".
Robert Knight, profesor psihologije i neuroznanosti, izjavio je kako je ovo velika stvar za pacijente kojima su oštećeni mehanizmi za govor ili zbog Lou Gehrigove bolesti nisu u stanju razgovarati.
"Ako možete rekonstruirati zamišljenje konverzacije iz aktivnosti mozga, to će predstavljati korist tisućama ljudi", kaže Knight.
Ovaj sustav je zahtijevao postavljanje 256 elektroda na površinu mozga dok je pacijent slušao muški ili ženski glas koji izgovara riječi. Računalni program je analizirao aktivnosti mozga koje su detektirale elektrode, te potom reproducirao riječi koje su pacijenti čuli, dobivši na kraju vrlo sličnu zvučnu sliku originalu.
Znanstvenici navode kako se ova studija fokusirala na nižu razinu akustičkih karakteristika govora, no kažu kako se mnogo toga više može iščitati iz moždanih aktivnosti, pa bi jednog dana doista bilo moguće čitanje misli kako ga danas zamišljamo ili čitamo o njemu u fantastičnoj literaturi.
Obzirom da se ova metoda trenutno može primjenjivati samo na pacijentima koji dobrovoljno pristanu na nju i to isključivo na onima koji odlaze na operaciju mozga, znanstvenici se ne boje da bi se sustav mogao iskoristiti za izvlačenje informacija ili druge djelatnosti iz filmova o zavjerama tajnih agencija.
Knight kaže kako neinvazivne tehnike poput vanjskog skeniranja mozga ne mogu prikupljati informacije na toj razini, stoga se ne boji kako bi njihovo otkriće moglo dovesti do "uređaja za čitanje misli", te kaže kako će još dugo sve naše informacije biti sigurne i zaključane ispod debele barijere lubanje.
Iskreno rečeno, rekli bismo kako znanstvenici i dalje pokazuju određenu naivnost ako misle da ovakve stvari neće biti predmetom istraživanja onih koji ih neće koristiti isključivo u časne svrhe.
Učitavam komentare ...