Nalazite se
  • Sci Tech
  • Znanost
  • VIDEO: S modificiranim gorivom avioni ne mogu eksplodirati
Članak
Objavljeno: 02.10.2015. 12:47

Caltech 

VIDEO: S modificiranim gorivom avioni ne mogu eksplodirati

Caltechov novi polimer dodan u gorivo sprječava eksplozije mlaznih zrakoplova.

VIDEO: S modificiranim gorivom avioni ne mogu eksplodirati

Zrakoplovi koji su se zabili u "blizance" 11. rujna 2001. godine, imali su ulogu bombi, pri čemu je presudnu ulogu u nanošenju velike štete, rušenju zgrada i velikom broju žrtava, imalo avionsko gorivo koje je pri udaru izazvalo strašne eksplozije.

Julia Kornfield i njezini kolege znanstvenici Caltecha, još od 2002. godine rade na razvoju polimera koji će spriječiti da se avionsko gorivo koristi kao eksplozivno oružje.

Ovog tjedna su u znanstvenoj publikaciji Science objavili rezultate svojeg rada u kojem opisuju polimer koji su napravili, koji se temelji na velikoj supramolekuli koja se može vezati s drugim supramolekulama kako bi se stvorili masivni lanci.

Te "megasupramolekule" čine lance koji na svojim krajevima posjeduju sićušne "čičke", pa se lanci mogu pokidati, a potom automatski spojiti zajedno.

Kada se povežu s avionskim gorivom, megasupramolekule pomažu gorivu da lakše protječe kroz motor, a u slučajevima nesreća sprječavaju njegovo pretvaranje u "maglu" ili pretvaranje u sićušne kapljice,

Pretvaranje goriva u maglu je potpuno normalno tijekom rada motora, no u slučaju nesreće, iznenadno raspršivanje goriva na velikom području, može izazvati eksplozije kada ga se izloži izvoru vrućine.

U ovom videu na gornjoj strani možete vidjeti kako se ponaša obično gorivo pri zapaljenju, a na donjem ono obogaćeno polimerom.

"Nadamo se da će novi polimer spašavati živote i minimalizirati vatru koju izazivaju požari nakon nesreće", izjavila je Julia Kornfield u medijskom priopćenju,

Novi polimer je za sada testiran isključivo u laboratoriju, no inicijalni rezultati su vrlo obećavajući, a pored sprječavanja eksplozija, on se može dodati u obično gorivo i koristiti u standardnim motorima bez utjecaja na performanse, što znači da na zrakoplovima neće biti potrebno izvoditi nikakve tehničke modifikacije.

Znanstvenici sada imaju novi cilj, a to je da proizvedu reaktor koji će omogućiti konstantnu proizvodnju polimera, kako bi se osigurale količine za njegovo korištenje u čitavom zrakoplovstvu, te kažu kako planiraju da do sustava industrijske proizvodnje na velikoj skali dođu u roku od jedne godine.

Izvor: Caltech

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->