MIT
Komunikacijski korisnički terminal spreman za Mjesec
Komunikacijski korisnički terminal kojeg je razvio MIT Lincoln Laboratory priprema se za povijesni prelet Mjeseca.
Godine 1969., astronaut Apolla 11 Neil Armstrong zakoračio je na površinu Mjeseca. Tri godine kasnije, Apollo 17 postao je NASA-ina posljednja Apollo misija koja je spustila ljude na najsjajniji i najveći objekt na našem noćnom nebu. Od tada nijedan čovjek nije posjetio Mjesec, uglavnom zbog promjene politike, financiranja i prioriteta.
Ali to će se promijeniti putem NASA-ine misije Artemis II, čije je lansiranje planirano najkasnije za rujan 2025. i predstavljat će prvu misiju s posadom svemirske letjelice Orion koja će preletjeti Mjesec nakon 50 godina.
Artemis II će biti prvi lunarni let s posadom koji će demonstrirati tehnologije laserske komunikacije (lasercom), koje su spremne revolucionirati način na koji svemirske letjelice komuniciraju. Istraživači na američkom Institutu za tehnologiju u Massachusettsu, u Laboratoriju MIT Lincoln razvijaju takve tehnologije više od dva desetljeća, a NASA ih ubacuje u svoje misije kako bi zadovoljila rastuće zahtjeve istraživanja svemira na velikim udaljenostima s velikim količinama podataka.
Optički komunikacijski sustav Orion Artemis II O20 slat će video visoke rezolucije i slike lunarne površine na Zemlju, kao i slati i primati procedure, podatkovne datoteke, planove leta, glasovne pozive i druge komunikacije, služeći kao brzi cjevovod podataka između astronauta na Orionu i kontrole misije na Zemlji.
Sustav će emitirati informacije putem lasera brzinom do 260 megabita u sekundi na zemaljske optičke stanice na jednoj od dvije NASA-ine lokacije, testnom postrojenju White Sands u Las Crucesu, Novi Meksiko, i postrojenju Laboratorija za mlazni pogon Table Mountain Facility u Wrightwoodu, Kalifornija. Obje su lokacije idealne zbog svoje minimalne pokrivenosti oblacima, što može ometati laserske signale dok ulaze u Zemljinu atmosferu.
U središtu O2O je modularni, agilni, skalabilni optički terminal MAScOT razvijen od inženjera Lincoln Laboratorija. MAScOT ima 4-inčni teleskop montiran na dvoosni zakretni nosač (gimbal) i fiksnu stražnju optiku. Gimbal precizno usmjerava teleskop i prati lasersku zraku kroz koju se emitiraju i primaju komunikacijski signali, u smjeru željenog primatelja ili pošiljatelja podataka. Ispod gimbala, u zasebnom sklopu, nalazi se stražnja optika koja sadrži leće za fokusiranje svjetla, senzore za praćenje, zrcala za brzo upravljanje i druge komponente za fino usmjeravanje laserske zrake.
MAScOT je debitirao u svemiru kao dio laboratorijske demonstracije integriranog laserskog komunikacijskog releja (LCRD) korisničkog modema i terminala ILLUMA-T koji je lansiran na Međunarodnu svemirsku postaju ISS u studenom 2023. Nakon nekoliko tjedana preliminarnih testiranja, ILLUMA-T je poslao svoju prvu zraku laserskog svjetla do NASA-inog LCRD satelita u geosinkronoj orbiti 35.405 km iznad Zemljine površine. Postizanje ovoga zahtijevalo je precizno usmjeravanje, prikupljanje i praćenje laserskih zraka između svemirskih letjelica u pokretu.
Tijekom sljedećih šest mjeseci, laboratorijski tim izvodio je eksperimente kako bi testirao i karakterizirao osnovnu funkcionalnost sustava, performanse i korisnost za ljudske posade i korisničke aplikacije. U početku je tim provjerio radi li optička veza "ILLUMA-T-to-LCRD" predviđenim brzinama prijenosa podataka u oba smjera: 622 Mbps prema dolje i 51 Mbps prema gore. Zapravo, postignute su još veće brzine prijenosa podataka: 1,2 gigabita u sekundi prema dolje i 155 Mbps prema gore.
"Naš uspjeh s ILLUMA-T postavlja temelj za streaming HD videa na Mjesec i s Mjeseca", kaže istraživačica Jade Wang, pomoćnica voditelja Grupe za optičke i kvantne komunikacije. "Možete zamisliti astronaute Artemisa kako koriste videokonferencije za povezivanje s liječnicima, koordinaciju aktivnosti misije i prijenos uživo svojih lunarnih putovanja."
Misija Artemis II O2O koristit će isti cjelokupni MAScOT dizajn dokazan na ILLUMA-T. Laboratorij Lincoln isporučio je teret u NASA-in Svemirski centar Kennedy za instalaciju i testiranje na svemirskoj letjelici Orion u srpnju 2023. godine, a u kolovozu 2024. laboratorij održao test spremnosti za misiju u tri faze.
U prvoj fazi potvrdili su naredbene i telemetrijske funkcije terminala. U drugoj fazi, tim je testirao različite korisničke aplikacije, uključujući aktiviranje nekih Orionovih HD kamera i slanje videa iz Cape Canaverala u Johnson Space Center kao model za stvarnu svemirsku vezu. Također su pokretali prijenos datoteka, video konferencije i druge operacije na osobnim računalnim uređajima astronauta. U trećoj fazi, simulirali su aktivnosti puštanja u rad korisnog tereta te provođenje operacija zemaljskog terminala.
Dovršetkom tih testova, MAScOT je spreman za let Orion letjelicom za posadu u misiji Artemis II koja će biti posljednja uoči povratka astronauta na Mjesec u misiji Artemis III.
Učitavam komentare ...