MIT
VIDEO: Probavljivi stetoskop prati vaše vitalne znakove
Znanstvenici proizveli dijagnostički uređaj koji će pratiti vaš srčani ritam, disanje i druge vitalne znakove unutar tijela.
Stetoskop je akustična medicinska sprava koja je nastala još u 19. stoljeću, te služi za auskultaciju, odnosno slušanje unutrašnjih zvukova tijela, a najčešće se koristi za slušanje srčanih zvukova i disanja, dok se pored toga njime osluškuje rad crijeva, protok krvi i slično.
Znanstvenici MIT-a su proizveli probavljivi senzor koji sve te vitalne znakove može pratiti iznutra, odnosno unutar probavnog trakta.
Senzor se nalazi u sklopu silikonske kapsule veličine badema, a u budućnosti bi mogao biti jako koristan za medicinsku dijagnostiku, dok bi svoju primjenu mogao naći kod sportaša i vojnika, kojima bi pratio vitalne znakove u raznim situacijama.
Mada na tržištu postoje nosivi gadgeti koji mogu pratiti vitalne znakove, znanstvenici kažu da oni zahtijevaju kontakt s kožom, pa mogu biti neudobni, posebice kod slučajeva pacijenata sa spaljenom kožom.
MIT-evi istraživači su stoga odlučili napraviti prvi probavljivi stetoskop, odnosno senzor vitalnih znakova koji se temelji na sićušnim mikrofonima poput onih kakvi se nalaze u pametnim telefonima, te su u stanju slušati zvukove rada srca i ritma disanja, kao što objašnjavaju u ovom videu.
Zvučni valovi koje senzor hvata, osim od rada srca i pluća, dolaze i u obliku "buke" iz probavnog trakta, pa su znanstvenici napravili algoritam za procesiranje signala koji može prepoznati razlike, te izdvojiti srčane ritmove i ritmove disanja, a signal se može poslati na udaljenost od 3 metra ka prijemniku koji će imati liječnik ili sami pacijent.
Znanstvenici vjeruju da će u konačnom obliku, njihov probavljivi "stetoskop u tableti" moći pratiti vitalne znakove unutar probavnog takta u razdoblju od 1 do 2 dana, te će također moći prepoznavati i druge zvukove rada naših unutrašnjih organa.
Izvor: MIT
Učitavam komentare ...