Tužba
Yahoo tužio Facebook za 10 patenata u SAD-u
Yahoo je podnio tužbu za krađu intelektualnog vlasništva od strane Facebooka.
U tužbi koju je Yahoo ovih dana podnio američkom sudu, navodi se kako je Facebook neovlašteno koristio 10 njihovih patenata i metoda vezanih za internetsko oglašavanje.
Do sada smo već navikli na tužbe između velikih proizvođača mobilnih uređaja, među kojima je najpoznatija sudska sapunica između Samsunga i Applea, no sada očito na red dolaze i veliki internetski giganti.
U tužbi stoji kako se patenti Yahooa koje je Facebook kršio, odnose na inovacije u online proizvodima, uključujući sustav poruka, socijalno komentiranje, prikaz oglasa, zaštitu od krađe i kontrolu privatnosti.
"Facebookov čitav mrežni model, uključujući kreiranje profila korisnika i spajanje s osobama i tvrtkama, bazira se na Yahoovim patentiranim mrežnim tehnologijama", piše u tekstu tužbe.
Facebook u potpunosti odbija optužbe, te se osjeća pogođenim zbog toga što je ova stvar došla na sud bez da je Yahoo o tome pokušao razgovarati s njima.
"Vrlo smo razočarani što se Yahoo, naš dugogodišnji partner, koji je imao velike koristi od povezanosti s Facebookom, odlučio na pokretanje ovog sudskog postupka", stoji u priopćenju Facebooka.
Analitičari procjenjuju da je ova tužba odjek patentne parnice koju je Yahoo pokrenuo protiv Googlea 2004. godine, što je riješeno nagodbom i predajom 2,7 milijuna Googleovih dionica njegovom velikom rivalu.
"Vrlo je vjerojatno kako Yahoo istu taktiku želi primijeniti na Facebook", kaže analitičar BCG-a Colin Gillis. "No teško je povjerovati da će dobiti lak novac od Facebooka, a tužba neće utjecati na provođenje IPO-a".
"Ovo je prilično zanimljivo, jer se radi o prvoj patentnoj sudskoj tužbi vezanoj uz jednu socijalnu mrežu", navodi Andrea Matwyshyn, profesorica pravnog studija na Wharton školi Sveučilišta Pennsylvania, dodavši kako je utvrđivanje patentnih prava u računalnom kodu vrlo teška zadaća, pa je stoga nekoliko organizacija poput Electronic Frontier Foundation i Computer and Communications Industry Association, zatražilo Vrhovni sud SAD-a da ispita zakonitost pravnih legislativa i razjasni u kojim slučajevima se računalni kod može štititi patentom.
Yahoo je tužbu predao na okružnom sudu SAD-a sjevernog okruga Kalifornije.
Učitavam komentare ...