Nalazite se
Članak
Objavljeno: 18.06.2013. 12:28

Bloomberg 

Američke agencije dobivaju podatke tisuća tvrtki

Developeri prosljeđuju agencijama čak i informacije o bugovima prije objavljivanja zakrpi.

Američke agencije dobivaju podatke tisuća tvrtki

Prema pisanju Bloomberga, nedavno otkriveni skandal s NSA agencijom, za koju je otkriveno da bez ikakvih sudskih naloga prisluškuje telefone i presreće elektroničke komunikacije milijuna američkih građana, tek je dio onoga što u ime nacionalne sigurnosti provodi američka vlada.

Prema najnovijim informacijama, tisuće američkih ICT tvrtki vrlo tijesno surađuje s državnim američkim agencijama, te s njima dijeli povjerljive podatke, dok ih one zauzvrat opskrbljuju s podacima o sigurnosnim rizicima i napadima.

Informacije navodno ne uključuju podatke o korisnicima i njihovoj komunikaciji, već se radi podacima vezanim uz bugove, specifikacije opreme i druge.

Analitičari kažu kako ovo samo prividno djeluje da nema nikakav direktan utjecaj na krajnje korisnike, jer se agencijama otvara mogućnost da osim zaštite svojih sustava od hakerskih napada, sami traže "rupe" koje će im omogućiti vlastite napade, kao i olakšati praćenje telekomunikacija.

Informacije o bugovima agencije mogu iskoristiti za zaštitu vladinih računala, ali i za pristup računalima onih za koje smatraju da predstavljaju teroriste ili neprijatelje SAD-a.

Sve tvrtke koje surađuju s američkim vladinim agencijama svjesne su također da ti podaci vjerojatno završavaju i kod vlada "prijateljskih" zemalja, no ne postavljaju pitanja o tome. 

Microsoft je za sada jedan od rijetkih koji je priznao da surađuje s vladinim agencijama na ovaj način u okviru svojih programa MAPP (Microsoft Active Protection Program) i SCP (Security Cooperation Program), preko kojih prosljeđuje agencijama informacije o ranjivostima prije objavljivanja redovnog mjesečnog ažuriranja namijenjenog svim korisnicima, a osim njih to je potvrdila i antivirusna tvrtka McAfee.

Analitičari smatraju kako bi ova saznanja mogla dovesti do toga da razne zemlje slijede put Kine, koja je napravila vlastiti operativni sustav kako bi izbjegla izloženost Windowsa i drugih OS-ova američkim vladinim agencijama.

Izvor: Bloomberg

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->