AI4Health.Cro
Pobjednici AI4Health.Cro inovacijskog natjecanja
Razvili su prototip aplikacije namijenjene unapređenju dijagnostike raka dojke i osvojili prvu nagradu vrijednu 5.000 eura.

U sklopu godišnje konferencije Europskog digitalnog inovacijskog centra za primjenu umjetne inteligencija u zdravstvu i medicini (EDIH AI4Health.Cro), održana je završna manifestacija inovacijskog natjecanja u sklopu kojeg su dodijeljene nagrade za tri najbolja rješenja.
Prvo mjesto i nagradu od 5.000 eura odnio je tim JMM koji čine Marko Domagoj Benković, Jakov Rukavina i Mario Tropčić. Drugo mjesto i 3.000 eura osvojio je tim BreastFriends koji čine Tomislav Blažeka, Dorotea Jalušić, Nikolina Kosanović i Borna Jelić, dok je treće mjesto i nagradu od 1.000 eura osvojio tim Kronos koji čine Matej Crnković, Jan Ðurinec i Mihovil Stručić.
Svake godine, rak dojke odnosi više od 670.000 života. Rana dijagnostika je ključna za spašavanje života, a programi za rano otkrivanje raka dojke su se pokazali neophodnima kroz pravovremene mamografske preglede. Ipak, sustav je pod velikim pritiskom. Unatoč napretku u medicinskoj tehnologiji, izazovi u ranoj dijagnostici ostaju - od suptilnosti simptoma do prevelikog obujma podataka i slika koje liječnici trebaju obraditi u sve kraćem vremenu. Na natjecanje se ukupno prijavilo 106 natjecatelja i 34 tima, a 13 timova posljednjih je mjeseci naporno radilo na svojim rješenjima.
Njihov zadatak nije bio nimalo lak, u razvoju rješenja suočili su se s četiri ključna izazova u korištenju AI-a za analizu mamografskih snimki. Prvo su trebali razviti AI model koji prepoznaje i razvrstava lezije dojke prema BI-RADS sustavu, koji je važan za procjenu stupnja rizika od raka dojke. Zatim su morali označiti sumnjiva područja na snimkama, baš kao što to radi iskusni radiolog. U trećem zadatku su trebali objasniti kako njihov model dolazi do zaključaka, što pomaže u otkrivanju važnih uzoraka i mogućih pristranosti. I na kraju, četvrti zadatak je bio osmisliti jednostavno i korisno sučelje koje liječnicima olakšava tumačenje rezultata, uz jasna objašnjenja dijagnoza i njihove pouzdanosti.
"Natjecatelji su razvijali rješenja ne samo kao AI aplikacije, već i kao poslovne modele. Demonstrirali su impresivnu kreativnost i raznolikost pristupa," istaknula je dr. sc. Anja Barešić, koordinatorica projekta AI4Health.Cro s Instituta Ruđer Bošković i dodala keko se nada da će iz ovog natjecanja proizaći barem jedan ambiciozan startup usmjeren na rješavanje specifičnih izazova u hrvatskom zdravstvu
Tim JMM čine čine alumni Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (PMF). Jakov Rukavina je computer vision stručnjak, koji svojim znanjem doprinosi razvoju sofisticiranih algoritama za analizu slika. Uz njega, ključnu ulogu u timu imaju Mario Tropčić, doktorand na FER-u, čija specijalnost su algoritmi dubokog učenja koji, u ovom slučaju, omogućavaju precizno prepoznavanje uzoraka i anomalija u medicinskim slikama, te Marko Domagoj Benković, stručnjak za strojno učenje s Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, koji pridonosi svojim znanjem o najnovijim tehnološkim trendovima i inovacijama u području umjetne inteligencije.
"Rješenje smo predstavili kroz interaktivno sučelje koje omogućuje liječnicima obradu i analizu mamografskih snimaka pacijenata u realnom vremenu, pružajući mogućnost usporedbe trenutnih nalaza s prethodnima. Zahvaljujući naprednim modelima strojnog učenja, aplikacija automatski dodjeljuje BI-RADS ocjene, koje su ključne u procjeni potencijalnih kancerogenih lezija, te istodobno detektira anomalije na snimkama. Osim toga, aplikacija nudi vizualne alate koji liječnicima olakšavaju dijagnostički proces te generira izvještaje o pregledima koje je moguće spremiti u PDF format", objašnjava Marko Domagoj Benković, voditelj tima JMM.
"Daljnji planovi za razvoj rješenja ovise o nekoliko faktora. Prije svega o potencijalnim investicijama, ali i osobnim obavezama. U idealnom scenariju plan je poboljšati točnosti naših modela i implementirati dodatne funkcionalnosti sučelja", zaključuju Marko, Jakov i Mario.
Učitavam komentare ...