Georgia Tech
Mikro sučelje za povezivanje mozga i računala
Novo mozak-stroj sučelje je toliko malo da se može smjestiti između folikula dlaka na glavi.

Moderna sučelja mozak-računalo (BCI), koja koriste elektroencefalograme za dvosmjernu komunikaciju čovjek-stroj, suočavaju se sa značajnim ograničenjima zbog krutih senzora osjetljivih na kretanje, nedosljedne impedancije elektroda i glomazne elektronike, smanjujući kontinuiranu upotrebu i prenosivost sustava.
Istraživači s američkog Sveučilišta tehnologije u Georgiji (Georgia Tech), u suradnji s kolegama s nekoliko južnokorejskih sveučilišta, razvili su BCI sučelje koje je tako malo da se može smjestiti između folikula dlaka na glavi.
Sučelje donosi ultranisku gustoću impedancije pri kontaktu s kožom i omogućuje dugoročno upotrebljiv postojan BCI s proširenom stvarnošću (AR).
Niz niskoprofilnih mikrostrukturiranih elektroda s polimerom visoke vodljivosti neprimjetno je umetnut u prostor između folikula dlake, nudeći visoko vjerno hvatanje neuralnog signala do 12 sati uz održavanje najniže gustoće kontaktne impedancije (0,03 kΩ·cm −2 ).
Implementirani bežični BCI, nudi 96,4% točnosti u klasifikaciji signala s algoritmom, čak i tijekom pretjeranih pokreta subjekta, uključujući stajanje, hodanje i trčanje.
Senzori su izrađeni od smole u obliku križa sa šiljcima u mikrorazmjerima. Šiljci probijaju dio kože kada se senzor gurne na tjeme. Svaki senzor također je povezan s onim što tim opisuje kao zmijoliki interkonektor, a to je vijugava žica. Žica se vijuga kroz kosu do mikroprocesora koji bežično šalje moždane signale na uređaj kojim će moždani signali upravljati.
Istraživački tim testirao je svoj sustav na dva načina. U prvom su emitirani moždani valove korisnika na računalo koje pokreće telefonsku aplikaciju, a u drugom su poslali moždane signale paru naočala koje je nosio korisnik, a koje su služile kao mali zaslon. Zaslon je zatim korišten za upravljanje aplikacijom za pametni telefon.
Znanstveni rad objavljen u časopisu PNAS i video demonstracije koje prikazuju mogućnosti ovog sustava, uključujući videopozive temeljene na AR-u s kontrolama bez upotrebe ruku pomoću moždanih signala, možete pronaći na ovoj poveznici
Učitavam komentare ...