VIDI na Computexu
Computex Taipei 2013 – dan 5.
Computex sajam je pokazao da ova grana biznisa ima itekako puno toga za ponuditi i još rasti.
Dogurali smo i do zadnjeg službenog dana Computex sajma za 2013. Zadnji dan obično je otvoren za javnost, no koliko smo shvatili od ove godine počeli su naplaćivati ulaz s 280 $TN (otprilike 60 kuna). Ovo je vjerojatno jedan od razloga zašto je zadnji dan bio prosječno popunjen, a ionako se jedan dio izlagača počeo već lagano spremati za odlazak. Dobar dio stranih izlagača i njihovih zastupnika pojedinih dijelova svijeta (tipa PR menadžeri brandova za Europu), odletjeli su čak i dan prije. Nas to nije spriječilo da još malo pronjuškamo po sajmu prije njegovog službenog zatvaranja.
Vratili smo se do ADATA-inog štanda, jer nam je "mala ptičica" rekla da se tamo nešto posebno nalazi, što na prvu ruku nije lako za primijetiti. I stvarno, naišli smo naočigled na mSATA SSD koji zapravo i nije mSATA kada govorimo o konekciji koja se na njemu nalazi. Riječ je o posve novom standardu koji se barem na ovom 512 GB modelu nalazi u okruženju enterprise level proizvoda.
Ovako ćemo konačno izaći iz bootlenecka i ući u daleko veće brzine zapisivanja i čitanja, koje su odavno moguće na SSD-ovima, ali koje su bile spriječene trenutnom SATA-om konekcijom. Ovo zasigurno nije toliko bitno za krajnje prosječne korisnike, pa čak i za power usere, koliko je važno za enterprise klijente.
Iako Nvidia nije imala službeni "javni" booth u sklopu TWTC-a i Nanganga, njihove promotorice su hodale okolo sa Shieldom. Da se još jednom podsjetimo, riječ je Android based igraćoj hand-held konzoli baziranoj na novo Tegri 3, koja osim svih standardnih mogućnosti jednog Androida, ima i sposobnost da vam streama igre i omogući igranje direktno s vašeg računala na tu konzolu. Imali smo je prilike i sami isprobati, prvi dojmovi su solidni što se koncepta tiče, no na dizajnu i ergonomiji ima mjesta za napredak. Nvidia Shield već je dostupna u Kanadi i SAD-u.
U moru proizvođača matičnih ploča, naše tržište se ipak ne može pohvaliti s velikom većinom njih. Skočili smo do BIOSTARA da provjerimo kakva im je strategija, a i da vidimo da li i kod njih ima što novoga. Lineup za Haswell je spreman, a primarni fokus kod high-end modela im je na kvalitetan zvuk do kojeg dolaze uz pomoć kvalitetnijeg dediciranog zvučnog procesora, op-ampima, te PCBshieldingom. Ako vas je ovo zainteresiralo, vjerojatno će vas onda razveseliti i informacija da uskoro možete očekivati ovaj brand i kod naših resellera zahvaljujući novom dogovoru s lokalnim distributerom.
Iako mi nismo dobili takav dojam, glavna "fora" sajma bio wearable gadgets, poput satova koji mogu izvesti dobar dio funkcija jednog smartphonea. Ovu činjenicu je i sam izvršni direktor Computexa, Mr. Jih-JyhKang, nekoliko puta spomenuo. Od 6 spomenutih proizvođača, mi smo se susreli s MiTacovim prototipom koji nažalost nije bio funkcionalan. Komentari za dizajn su nam malo podijeljeni, nekako se osjeti da pokušavaju čim ranije uhvatiti "vagon" prema trendu kojeg će vrlo vjerojatno Google postaviti krajem godine, pa čak i na račun lošeg proizvoda.
Službeno zatvaranje Computexa odvilo se u sklopu press konferencije na kojom smo i sami prisustvovali, a na kojom smo dobili i zanimljive podatke o sajmu i njegovim posjetiteljima. Od predviđenih 40.000 stranih posjetitelja i rasta od 10%, ostvarila se brojka od 38.300 posjetitelja, odnosno rast od 6%. Poslužili su nas i s postotkom rasta posjećenosti po pojedinim državama, pa su tako ovdje vodile zemlje poput Indonezije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Tajlanda. Po kontinentima Azija je vodeća s udjelom od 65%, slijedi Sjeverna Amerika s 14%, te Europa s otprilike 11 %. S ukupnom brojkom od 92.000 domaćih posjetitelja, procjenjuje se da je Computex sajam posjetilo oko 130.000 ljudi.
Pitate se od kuda im pokriće za tako precizne brojke? Tajvanci su naravno, s tehnološke strane, doskočili i tome. Svaki posjetitelj imao je NFC karticu kao ulaznu kartu koje se svaki put morala provući preko senzora. Osim toga ona je također sadržavala i neke osnovne informacije, baš poput kakve moderne verzije poslovne vizit karte, te kao ulaznica za javni metro prijevoz. Osim toga, generalno gledajući organizacija je bila stvarno na maksimalnoj mogućoj razini.
Jedan od zasigurno najvećih, ako ne i najveći informatički sajam ponovno je opravdao svoju veliku popularnost, kako po broju posjetitelja, tako i po broju izlagača i njihovih predstavljenih noviteta. Iako se oko CES-a dosta žuborilo po pitanju njegove opadajuće popularnosti i zainteresiranosti kod izlagača, pogotovo u posljednjih par godina, Computex sajam je pokazao da ova grana biznisa ima itekako puno toga za ponuditi i još rasti, baš kao i on sam (što su i brojke potvrdile). Teško ćemo se odvojiti od ove male, ali i stvarno po mnogo čemu posebne države (osim od potresa eventualno), koja nas je privatno i poslovno animirala posljednjih 5 dana.
Pozdrav nepodnošljivoj sparini i vrućini "otoka" Tajvana, gradu Taipei, te još jednom odlično organiziranom Computex sajmu, kao i Tajvanskom TAITRA uredu koji nas je ponovno ugostio i ovaj put. Vidimo se dogodine, a kako bi Tajvanci to rekli – bye, bye!
Učitavam komentare ...