Prism Skylabs
Nadzorne kamere u službi proučavanja navika kupaca
Novi softverski sustav otkriva vlasnicima dućana kako se ponašaju kupci koji ih posjete.
Tvrtka Prism Skylabs, odlučila je iskoristiti iskustva Amazona i Googlea, koji bilježe i proučavaju navike kupaca u online trgovinama sa svrhom kreiranja ciljanih ponuda, te je razvila softver koji to isto čini u klasičnim dućanima, na temelju video snimaka nadzornih kamera.
"Postoji obilje vrijednih podataka koji se nalaze u video snimkama nadzornih kamera, kojih je prema nekim procjenama oko 40 milijuna samo u SAD-u", kaže Steve Russell, suosnivač i generalni direktor Prisma. "Mi te informacije želimo izvući na površinu".
Ovaj softver može brojati kupce koji se nalaze u trgovini, mjeriti dužinu redova ispred blagajni, te izrađivati statičke ili animirane vizualizacije kretanja kupaca dućanom.
Prema Russellovim riječima, jedan nacionalni mrežni operater već koristi njihovu tehnologiju, kako bi kreirao "toplinske mape" posjetitelja u svojim dućanima, uspoređujući razinu zainteresiranosti kupaca u prostorima s različitim uređajima koji se nude na prodaju, što su vrijedni podaci za njih, ali i za proizvođače uređaja.
"Prismov softver je također u stanju pretvoriti video snimke nadzornih kamera u live inačice Google Street Viewa", kaže Ron Palmeri, suosnivač i predsjednik tvrtke. "Nudimo mogućnost da otiđete s druge strane pročelja biznisa i pogledate njegovu unutrašnjost i razinu zaposlenosti, koristeći vrlo efektivnu vizualizaciju sa sustavom zaštite privatnosti".
Ovaj softver može zamagliti ljude u oblik anonimnih "duhova", te ih prikazati u obliku koji Russell naziva "predatorovim vidom", ili ih u potpunosti ukloniti, te umjesto njih prikazati "toplinsku mapu", u kojoj boje označavaju gustoću kretanja ljudi određenim prostorom.
Mada nadzorne kamere najčešće nude sliku u slaboj kvaliteti, Prism koristi tehnologiju računalne fotografije, kako bi kombinirao multiplicirane sličice i stvorio znatno veću razlučivost od originalnog videa. "Mi bez problema uklanjamo ružnu zrnatu sliku nadzornih kamera", kaže Russell.
Prismov softver je u potpunosti kompatibilan s postojećim nadzornim kamerama, a softver koji se instalira na računalo šalje sirov snimljeni materijal u kompresiranu formu koja se potom upućuje na servere u oblaku, gdje se obavlja najzahtjevnije procesiranje, a potom se korisniku nazad šalje vizualizacija, statistika i drugi podaci koji se mogu pregledavati na računalu, tabletu ili pametnom telefonu.
Russel se nada kako će njihov softver u budućnosti koristiti i računalnu fotografiju kakvu recimo možete naći u Lytro kamerama, koje mogu refokusirati mutne snimke nakon fotografiranja.
Učitavam komentare ...