Bit9
Top 12 najnesigurnijih pametnih telefona
Tvrtka Bit9 napravila je listu top 12 najnesigurnijih pametnih telefona 2011. godine.
Kompanija Bit9 koja se bavi sigurnosnom zaštitom sustava u poslovnom okruženju, napravila je listu Top 12 najnesigurnijih pametnih telefona, odnosno onih koji predstavljaju najveću prijetnju po sigurnost i privatnost korisnika.
Istraživanje je pokazalo kako najveću prijetnju predstavljaju uređaji na operativnom sustavu Android, među kojima ih čak 56% radi s neažuriranim softverom i nesigurnim inačicama operativnog sustava.
Bit9 kaže kako mnogi vodeći proizvođači mobilnih telefona često izbacuju na tržište telefone sa zastarjelim softverom, a naknadno ažuriranje softvera provode vrlo sporo.
Istraživanje je također ukazalo da se u nekim slučajevima telefoni uopće ne ažuriraju, a proizvođači svu pažnju usmjeravaju na novije modele, ostavljajući korisnike starijih modela da se sami snalaze s nesigurnim softverom.
Forma i funkcionalnost mobilnih telefona su prioriteti proizvođača dok se sigurnost uporno zapostavlja, mada ove uređaje samo 3% njihovih vlasnika koristi kao tradicionalne telefone.
Daleko veći broj je onih korisnika za koje su pametni telefoni svojevrsna prijenosna računala koja sadrže povjerljive osobne i poslovne podatke koji bi morali biti zaštićeni jednako dobro kao oni na desktop i notebook računalima.
"Vrtoglav rast popularnosti Android telefona i otvoren kod ove platforme rezultirali su distributivnim modelom koji je u velikoj mjeri kaotičan i nesiguran, te je za distribuciju ažuriranja potrebno više mjeseci, ukoliko do njega uopće dolazi", kažu u Bit9.
"Zbog toga bi stručnjaci za sigurnost zajedno s korisnicima trebali vršiti pritisak na proizvođače pametnih telefona da daju prioritet ažuriranju softvera. Također, proizvođači bi se trebali odreći kontrole nad ažuriranjem softvera, a tvrtke bi trebale uvesti kontrolu nad time koji se uređaji i kakve aplikacije koriste u njihovom poslovnom okruženju".
Uglavnom, dolje je popis najnesigurnijih 12 pametnih telefona prema istraživanju tvrtke Bit9, pa pogledajte nalazi se i vaš mobitel na njemu. Naravno, ne trebate paničariti, posebice ako mobitel koristiti isključivo za privatne svrhe i u njemu ne čuvate važne podatke, no bilo bi dobro da se raspitate kakve su mogućnosti sigurnosnog ažuriranja softvera za njega. U slučaju da mobitel koristite u poslovnom okruženju, možda biste trebali razmisliti o tome koje podatke držite u njemu, te izbjegavati instaliranje aplikacija koje ne služe za posao.
Lista najnesigurnijih 12 pametnih telefona:
1. Samsung Galaxy Mini; 2. HTC Desire; 3. Sony Ericsson Xperia X10; 4. Sanyo Zio; 5. HTC Wildfire; 6. Samsung Epic 4G; 7. LG Optimus S; 8. Samsung Galaxy S; 9. Motorola Droid X; 10. LG Optimus One; 11. Motorola Droid 2, 12. HTC Evo 4G.
Ako vas ljuti (ili veseli) što niti jedan Appleov pametni telefon nije na ovoj listi, znajte kako se iPhone 4 nalazi na 13. mjestu, kao i njegovi stariji modeli.
Više informacija o ovom istraživanju možete pronaći na ovom linku, a ukoliko želite vidjeti kompletno izvješće i saznati nešto više o metodologiji koja je dovela do ovih rezultata, pogledajte ovaj PDF dokument.
VIDEO - Bit9 o najnesigurnijim pametnim telefonima
Harry Sverdlove, šef za tehnologiju kompanije Bit9 govori o ranjivosti pametnih telefona i ovom istraživanju koje su proveli.
Učitavam komentare ...