Holobricks
Disneyeve holocigle mogu se spajati u velike holograme
Znanstvenici su predstavili tehnologiju koja nas za još jedan korak približava pravim prostornim hologramima.
Hologrami su jedna od tehnologija iz SF-a koju priželjkujemo već desetljećima, no osim u obliku proširene i virtualne stvarnosti na specijalnim zaslonima i uz pomoć naočala i headsetova, još uvijek nisu ni blizu onome što nam je pokazao Star Trek.
Znanstvenici Sveučilišta Cambidge i njihovi kolege iz Disney Researcha vjeruju da su napravili iskorak u tom smjeru predstavljanjem "holocigli" (holobicks) koje se mogu spajati slagati i spajati zajedno kako bi proizvele velike 3D slike koje se mogu promatrati iz više uglova.
Hologrami su trodimenzionalne virtualne slike koje izgledaju kao da postoje u stvarnom svijetu umjesto na ekranu. Mogu se proizvesti na niz različitih načina s različitim rezultatima, primjerice korištenjem reflektirajućih zaslona, projekcija na stupove dima ili kapljica vode.
Problem je u tome što većina ovih holograma pati od niske rezolucije ili uskih kutova gledanja. Novi sustav Cambridgea i Disneya dizajniran je za povećanje kvalitete slike pomoću skalabilnih, modularnih holografskih blokova ili holocigli kako ih tim naziva.
Svaki holobrick sastoji se od prostornog modulatora svjetlosti, skenera i grube integrirane optike. Sveukupno, ovaj sustav kombinira tri slike istog objekta iz malo različitih kutova, što stvara osjećaj dubine. To svjetlo se zatim šalje kroz niz leća koje razdvajaju slike, tako da kada se pojavi na 2D zaslonu na površini holobricka, stvara tri različita pogleda, na temelju kuta bilo kojeg promatrača.
U suštini, to znači da dok hodate oko zaslona, vaš se pogled na virtualni objekt ili scenu mijenja s vama, stvarajući iluziju da je upravo tu u stvarnom svijetu. Svaki holobrick može prikazati slike u punoj boji, s razlučivosti od 1024 x 768 piksela, vidnim poljem od 40 stupnjeva i kinematografskom brzinom kadrova od 24 sličica u sekundi.
Holocigle su modularne, što omogućuje povećanje veličine holograma. Područje za gledanje proteže se sve do rubova površine, tako da se više holocigli može postaviti jednu pored druge ili naslagati jednu na drugu, pri čemu svaka projicira mali dio ukupne slike.
Iako je ostalo još puno posla za poboljšanje tehnologije, istraživači kažu da bi holocigle mogle otvoriti mogućnosti poput holografskih video zidova ili interaktivnih kioska, a s Disneyem koji stoji iza projekta, lako je zamisliti da će ovakva stvar na kraju biti izložena u tematskim parkovima ili pokušajima reprodukcije holodeka iz Star Treka.
Znanstveni rad objavljen u časopisu Light: Science & Applications možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...