Sveučilište u Sussexu
Matematički model izračunava postizanje seksualnog vrhunca
Istraživači su koristili podatke prikupljene desetljećima kako bi izradili prvi ikada matematički model za postizanje seksualnog vrhunca.
Između ostaloga, matematički modeli se koriste za analizu, objašnjenje i predviđanje ponašanja i fizioloških događaja poput disanja, cirkulacije krvi, sluha i vida. Sada su se istraživači okrenuli preciznosti matematike kako bi predvidjeli još jednu osnovnu ljudsku funkciju: postizanje seksualnog vrhunca.
Istraživači sa Sveučilišta Sussex u Velikoj Britaniji, nadahnuti matematičkim modelima koji se koriste za analizu i poboljšanje sportske izvedbe, napravili su prvi ikada matematički model o tome kako postići seksualni vrhunac.
Obzirom da točnost matematičkog modela ovisi o izravnim eksperimentalnim mjerenjima i točnim podacima, istraživači su kombinirali desetljeća podataka o fiziološkom i psihološkom uzbuđenju.
Prateći četiri faze ciklusa muškog seksualnog odgovora, istraživači su otkrili da previše psihološke stimulacije prerano u ciklusu ima manju vjerojatnost da će rezultirati postizanjem vrhunca.
Na temelju tih podataka osmislili su dvije matematičke jednadžbe, jednu koja pokriva fiziološke aspekte postizanja vrhunca i drugu koja pokriva psihološke aspekte.
"U prošlosti su istraživači pokušavali napisati model koji bi opisao fiziološki put do klimaksa, ali bez uspjeha", rekao je Konstantin Blyuss, jedan od autora studije. "Na temelju utvrđenih podataka, kao i našeg prethodno objavljenog rada o modeliranju bioloških fenomena kao što su epidemiologija i imunitet, razvili smo prvi uspješan matematički model seksualne izvedbe."
Nalazi studije mogu se koristiti za pomoć muškarcima koji pate od seksualnih problema i svima koji žele poboljšati performanse. U svojoj sljedećoj studiji istraživači se žele posvetiti izradi matematičkog modela koji će se primjenjivati na žene.
"Naša otkrića bacaju svjetlo na društvenu tabu temu, za koju vjerujemo da bi mogla imati korisnu primjenu u kliničkom liječenju seksualne disfunkcije", rekla je Yuliya Kyrychko, koautorica studije.
Studiju objavljenu u časopisu Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science, možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...