Gaganyaan
VIDEO: Indija uspješno lansirala letjelicu za posadu
Misija je bila test sigurnog odvajanja kapsule za posadu nakon lansiranja, uoči prvog leta indijske letjelice s astronautima u svemir.
Indijska svemirska agencija uspješno je izvela probni let i testiranje takozvanog "abort sustava" prije svoje planirane misije odvođenja astronauta u svemir 2025. godine.
Svemirska letjelica Gaganyaan lansirana je u subotu 21.10.2023. u 10:00 sati po lokalnom vremenu iz Sriharikote, a test je proveden kako bi se pokazalo može li posada sigurno pobjeći u slučaju kvara.
"Vrlo sam sretan što mogu objaviti uspješan završetak misije TV-D1 (Test Vehicle Demonstration 1)," rekao je S Somanath, predsjednik Indijske organizacije za istraživanje svemira ISRO, nakon lansiranja dok su njegovi kolege klicali i pljeskali.
Uspješno lansiranje otvorit će put za druge bespilotne misije, uključujući slanje robota u svemir sljedeće godine te slanje astronauta koji bi se u svemiru trebali naći 2025. godine.
Nazvan po sanskrtskoj riječi za "vozilo do neba", projekt Gaganyaan razvijen je uz cijenu od 90 milijardi rupija (1 milijarde dolara) i konačni cilj je poslati astronaute u orbitu od 400 km i vratiti ih natrag nakon tri dana. Ako uspije, Indija će postati tek četvrta zemlja koja je poslala čovjeka u svemir nakon Sovjetskog Saveza, SAD-a i Kine.
Prije toga, svemirska agencija ISRO morala je pokazati da se kapsula s ljudima može sigurno vratiti na Zemlju u slučaju nekog kvara nakon lansiranja i to je test TV-D1 uspješno odradio.
Nakon polijetanja, kada je raketa došla do nekih 15 km visine, aktivirao se sustav za prekid i odmaknuo kapsulu za posadu, koja je potom uspješno mekano sletjela u vode Bengalskog zaljeva, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Prema ISRO-u, indijska mornarica je čekala na sigurnoj udaljenosti s brodom i timom ronilaca koji će izvući modul za posadu i sigurno ga vratiti na obalu.
Sljedeći veliki testni let Gaganyaana zakazan za iduću godinu nosit će u svemir ženskog humanoidnog robota u svemirskoj letjelici bez ljudske posade, što će biti posljednji test uoči slanja astronauta u svemir.
Ovo je još jedan u nizu indijskih svemirskih uspjeha nakon što je ta zemlja ušla u povijest Chandrayaan-3 misijom koja je uspješno sletjela na područje južnog pola Mjeseca i spustila rover koji je nekoliko dana provodio istraživanja sve dok ga hladna Mjesečeva noć nije smrznula.
Indija je već objavila svoje nove ambiciozne svemirske planove, rekavši da želi postaviti u svemir vlastitu svemirsku postaju do 2035. godine i poslati astronauta na Mjesec do 2040.
Učitavam komentare ...