Skynet
Kina na Mjesec dovodi nadzorni sustav Skynet
Kina namjerava postaviti sustav nadzornih kamera na Mjesec koji će čuvati njezinu buduću veliku bazu.
Poznato je da u Kini djeluje nevjerojatan nadzorni sustav pod nazivom Skynet, odnosno Tianwang, koji uključuje više od 600 milijuna nadzornih kamera, što znači da na svaka dva odrasla Kineza ide po jedna kamera koja prati što građani rade u stilu Velikog brata iz Orwellove 1984.
Sada je objavljeno da će Kina Skynet proširiti i na Mjesec, a za izradu i postavljanje nadzornog sustava će biti zadužene državne tvrtke i organizacije među kojima su Kineska akademija znanosti, China Aerospace Science, Technology Corporation i Sveučilište Zhejiang.
Nadzorni sustav kamera će pokrivati svaki pedalj buduće kineske stalne baze na Mjesecu, koja bi trebala imati promjer oko 6 kilometara, a kamere će snimati vidljivom i infracrvenom svjetlošću, kako bi mogle pratiti što se događa i na mjesečevom danu i noći.
Inače, baza pod nazivom ILRS, odnosno Međunarodna istraživačka baza na Mjesecu, bit će međunarodni projekt pod vodstvom Kine i Rusije, u koji će još biti uključene Venezuela, Južna Afrika, Azerbajdžan, Pakistan, Bjelorusija i Egipat.
U radu objavljenom u časopisu Researchng, navodi se da će kamere imati težinu od samo 100 grama i bit će opremljene čipovima s umjetnom inteligencijom, kako bi bile sposobne za neovisno identificiranje, lociranje, praćenje i ciljanje sumnjivih ciljeva, a ako sustav otkrije abnormalnosti, brzo će slati alarmne signale i pokrenuti "odgovarajuće mjere odgovora". Ne navodi se koje su to mjere, ali možda Kina na Mjesec dovede i policijsku jedinicu za brze intervencije.
Predložena kineska mjesečeva baza će biti prostrani kompleks u kojem će se nalaziti zapovjedni centar, elektrana, komunikacijsko čvorište, znanstvene ustanove i flota robota, a postaja će imati čak i vlastite satelite za daljinsko očitavanje, navigaciju i komunikaciju.
Kinezi zasad nisu objavili planiraju li nadzorne kamere postavljati i na druga područja Mjeseca kako bi pratili što rade susjedi.
Mada u Kini postoji određeni broj kritičara žestokog videonadzora, većina građana vjeruje da je prisutnost Skyneta njihovu zemlju učinila jednom od najsigurnijih na svijetu. U velegradovima poput Pekinga i Šangaja, s populacijom većom od 20 milijuna, slučajevi pljački i ubojstava su rijetki i policija već godinama rješava 100 posto zločina, barem sudeći prema izvještajima Ministarstva javne sigurnosti.
Inače, na Mjesecu bi mogli nastati sukobi oko dragocjenog prirodnog resursa, vodenog leda, koji će biti od velike važnosti jer će se koristiti za dobivanje zraka, pitke vode i goriva za kolonizatore. Obzirom da vodeni led prema sadašnjim spoznajama postoji uglavnom u trajno zasjenjenim kraterima južnog mjesečevog pola, upravo ta bi područja bi mogla postati žarište potencijalnog sukoba među svemirskim nacijama.
Kao što je to rekao naš MAK u svojoj kolumni, svemirska globalizacija je mrtva, a Amerikanci se već plaše da bi Kinezi mogli okupirati Mjesec. Možda je lunarni Skynet njihov prvi potez u tom smjeru.
* Za mogućnost komentiranja morate biti prijavljeni.
Ako još nemate korisnički račun registrirajte se ovdje »