ESA
Umjetna zvijezda za navigaciju u svemiru
Europska svemirska agencija razvila je uređaj koji generira umjetni izvor svjetlosti nalik zvijezdi.
Poput starih pomoraca, svemirske letjelice se upravljaju prema zvijezdama, koristeći kombinacije teleskopa, kamera, računala, odnosno sustava koji se nazivaju startrackeri za prepoznavanje zvjezdanih konstelacija te omogućuju izračunavanje vlastitog položaja u svemiru.
Ispitni uređaj koji se vidi na slici gore generira umjetni izvor svjetlosti nalik zvijezdi za testiranje optičkih performansi startrackera.
U sklopu sustava kontrole položaja i orbite za navođenje i navigaciju (AOCS) i laboratorija za usmjeravanje, sa sjedištem u ESA-inom tehničkom centru ESTEC u Nizozemskoj, ovaj ispitni uređaj kombinira dvoosni precizni rotirajući stol sa simulatorom jedne zvijezde, odnosno simulira svjetlost koja dolazi od zvijezde određenog sjaja i boje.
Svrha ovog uređaja je karakterizirati ili kalibrirati startracker u smislu izobličenja, kromatske aberacije i drugih optičkih varijabli.
GNC, AOCS i Pointing Lab rade na vrstama tehnologija povezanih sa sposobnošću svemirske letjelice da odredi svoju orijentaciju i lokaciju u svemiru. To je jedan od niza tehničkih laboratorija ESA-e koji se bave svim aspektima svemirskih letova.
Laboratoriji su prvenstveno usmjereni na potrebe ESA-e i europskih svemirskih misija, ali su također dostupni institucijama i tvrtkama država članica ESA-e za druge potrebe.
Učitavam komentare ...