Chandrayaan-3
VIDEO: Indijski rover sišao na površinu Mjeseca
Mjesečev rover se spustio rampom s Vikram landera i spreman je za istraživanje mjesečeve površine.
Nakon što je indijska misija Chandrayaan-3 uspješno dovela lander Vikram na područje južnog pola Mjeseca, znanstvenici i inženjeri svemirske agencije ISRO prekontrolirali su sve sustave i dali zeleno svjetlo za spuštanje malog Pragyan rovera na mjesečevu površinu.
Robotski rover težak 27 kg potom se spustio niz rampu landera, raširio svoje solarne ploče i napunio baterije, nakon čega je započeo s operacijama istraživanja, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Mali rover dužine od 90 cm, vozi na šest kotača i pokretan je sunčevom energijom, odnosno energetskim sustavom od 50 vata.
Baterijska pohrana omogućuje mu da prijeđe samo 500 metara od landera, brzinom od samo 1 centimetra dnevno.
Obzirom da nema grijanje na nuklearni pogon (kao ni lander), rover će mjesečevu površinu moći istraživati samo do kraja lunarnog 14-dnevnog dana, prije nego ga hladnoća lunarne noći ne uništi.
Što se instrumenata za istraživanje tiče, rover posjeduje Alpha Particle X-ray Spectrometer (APXS) za proučavanje sastava mjesečeve površine i dvije kamere od jednog megapiksela za izradu 3D karti područja istraživanja.
Usprkos ograničenim mogućnostima kretanja i istraživanja, znanstvenici vjeruju da bi Pragyan mogao doći do značajnih otkrića, ponajviše stoga jer se nalazi na području na koje još nije došla niti jedna ljudska misija u prošlosti, a njegova bi otkrića mogla pomoći i američkoj misiji Artemis III koja će dovesti ljude u blizinu južnog pola Mjeseca.
Obzirom na skromne mogućnosti snimanja, nemojte očekivati spektakularne fotografije i video snimke jer je ovo ipak niskobudžetna misija, za koju je već i samo meko slijetanje na Mjesec pravo malo čudo.
Učitavam komentare ...