Nalazite se
Članak
Objavljeno: 04.11.2023. 13:46

QST 

VIDEO: Najveći fuzijski reaktor počeo stvarati plazmu

Japanski fuzijski reaktor tokamak dizajna će testirati tehnologije koje će se koristiti u europskom ITER-u.

VIDEO: Najveći fuzijski reaktor počeo stvarati plazmu

Japanski Nacionalni institut za kvantnu znanost i tehnologiju QST, objavio je da je njegov fuzijski reaktor JT-60SA započeo sa stvaranjem plazme.

JT-60SA je najveći svjetski eksperimentalni supravodljivi plazma uređaj tipa tokamak, koji su zajednički konstruirali Japan i Europa paralelno s projektom ITER, koji predstavlja ogromni međunarodni fuzijski reaktor, a gradi se u Francuskoj s ciljem cilj pokazivanja da se fuzijom može generirati više energije nego što se potroši na njezinu proizvodnju.

ITER će se oslanjati na tehnologije i operativno znanje koje će testirati JT-60SA, a u projektu sudjeluju i znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković koji su sudjelovali na puštanju u pogon Nadograđenog Megaampernog sfernog tokamaka MAST u Ujedinjenom kraljevstvu koji je službeno započeo s radom 29. listopada 2020. godine.

Kao što je najavljeno 5. lipnja 2020., operacija integriranog testiranja nastavljena je u svibnju 2020., a nakon hlađenja supravodljive zavojnice i provođenja trenutnog testa, dovršena je oko 23. listopada 2020. i prvi puta proizvela tokamak plazmu.

To je japanskim i europskim stručnjacima omogućilo da pokažu da svaka komponenta radi zajedno i funkcionira kao sustav, čime je, kako kažu, "postignuta velika prekretnica u širokom pristupu aktivnostima projekta".

JT-60SA

Visok 15,5 metara, JT-60SA reaktor je upola manji od europskog ITER-a i može sadržavati 135 kubičnih metara plazme, jednu šestinu volumena svog europskog rođaka. Njegove plazme će nalikovati onima planiranim za ITER i trebale bi omogućiti fizičarima da proučavaju stabilnost plazme i kako ona utječe na izlaznu snagu fuzije u dugim vremenskim razdobljima, pružajući lekcije koje se mogu primijeniti na veći tokamak, kaže Alberto Loarte, voditelj znanstvenog odjela ITER-a, koji je surađivao na ovom projektu s japanskim znanstvenicima.

QST će aktivno koristiti znanje stečeno od JT-60SA za ITER i buduće DEMO reaktore, te će nastaviti raditi kao osnovna baza za ranu komercijalizaciju fuzijske energije.

JT-60SA je izgrađen u postrojenju QST-a u gradu Naka u japanskoj prefekturi Ibaraki, a njegova je svrha podržati istraživanje za postizanje ITER-ovih tehnoloških ciljeva, dopunsko istraživanje ITER-a prema DEMO reaktoru i razvoju ljudskih resursa. JT-60SA koristi snažne supravodljive zavojnice ohlađene na približno -269 za zadržavanje plazme koja može doseći temperaturu od 100 milijuna, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Jedno ograničenje je da će JT-60SA u svojim eksperimentima koristiti samo vodik i njegov izotop deuterij, a ne tricij, treći oblik vodika koji je skup, rijedak i radioaktivan. Tricij se smatra najučinkovitijom opcijom za proizvodnju energije, tako da ITER planira početi koristiti deuterij-tricijevo gorivo 2035. godine.

Vezani sadržaji
Ključne riječi JT-60SA QST
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->