Nalazite se
Članak
Objavljeno: 20.01.2016. 10:42

Poruka investitora 

Jure Mikuž: Hrvatske tvrtke čeka 40 milijuna eura

Član investicijskog fonda South Central Ventures podijelio je s nama svoja razmišljanja o hrvatskoj startup sceni, razvoju i investicijama.

Jure Mikuž: Hrvatske tvrtke čeka 40 milijuna eura

Jačanju hrvatske Start-up scene svjedoči sve veći broj investicija i investitora ne samo kod nas, nego i u državama u regiji. U toj se priči istaknuo Jure Mikuž, seed investitor i član slovenskog VC fonda South Central Ventures. Mikuž i njegov tim su fondu u rujnu 2015. godine priskrbili nagradu Najboljih investitora godine, koju su osvojili na "Central European Startup Awards" u Ljubljani. S uredima u Zagrebu, Ljubljani i Sofiji, fond cilja prema investicijama iz Srednjoistočne Europe, a konačna im je misija privući ulaganja iz SAD-a.

Samo neke od njihovih investicija su u ShoutEm, aplikaciju koja omogućuje stvaranje web aplikacija bez kodiranja, Trapview, tvrtku specijaliziranu na kombinaciji hardverskog i softverskog rješenja koje detektira i otkriva nametnike (primjerice u poljoprivredi), te u hrvatski Degordian, tvrtku koja svojim klijentima nudi potpunu uslugu na društvenim mrežama: od dizajna do oglašavanja. 

Naši kolege s portala IT Biz Crunch razgovarali su s Mikužom o našoj start-up sceni, imamo li potencijala za globalni razvoj, ali i investicije, a otkrio je i što je njemu kao investitoru najvažnije prilikom odabira tvrtke koju će financirati. 

Jure Mikuž

IT Biz Crunch: Trenutno upravljate fondom koji je po svojoj veličini prvi ozbiljni VC na ovim prostorima, te posebno značajan radi ulaska „javnih sredstava“ samih država u kojima fond djeluje. Smatrate li da regija ima taj investicijski potencijal uopće iskoristiti ta sredstva? Ima li kod nas dovoljno dobrih projekata? 

Jure Mikuž: Zanimljivo pitanje. Kad smo mi počeli s tim fondom, mi zaista nismo znali hoće li biti dovoljno materijala i prilika za sve naše investicije. Iskreno, rekli smo: "idemo skupiti dovoljno veliki fond, da ima ekonomskog smisla (jer mali fondovi nemaju baš puno ekonomskog smisla), pa ćemo onda vidjeti i ako ne bude dovoljno materijala i prilika, smanjiti ćemo fond". 

Ali otkad smo počeli, od rujna 2015. godine, iznenadili smo se koliko dobrih tvrtki ima u cijelom prostoru od Hrvatske do Makedonije. Sada smo sigurni da taj fond možemo iskoristiti, i to u ovoj veličini. 

IT Biz Crunch: Što se tiče investitora „anđela“ u regiji: postoje li oni uopće u našoj regiji i kakva je zapravo njihova uloga prema globalnom tržištu? 

Jure Mikuž: 'Anđeli' su vrlo važan dio ovog ekosustava jer oni mogu uložiti u fazama gdje mi još ne možemo uložiti: ulaganje na samom početku kada se još uvijek ne zna puno o nekoj tvrtci. Oni raspolažu sa svojim novcem, mogu investirati u neki projekt koji nama nije zanimljiv jer je previše rizičan. S druge strane, nažalost ih je premalo. To i je naš problem, jer oni koji kod nas jesu anđeli i koji investiraju se ne reklamiraju puno i nemaju puno potencijala da bi mogli investirati u 100 projekata od kojih bi možda 20 uspjelo do te mjere da bi kasnije i mi mogli investirati u njih. 'Anđeli' mreža se još uvijek razvija, i siguran sam da će se razviti u idućih 5 godina. Trebamo biti strpljivi i njima pomoći napraviti ekosustav u kojem bi se osjećali sigurni pa da mogu investirati, npr. između 10 i 50.000 eura te pripremiti tvrtke do one faze gdje mi ulažemo.  

IT Biz Crunch: Kada bi imali zadnjih 1000 eura koje bi morali uložiti isključivo u neki start-up, u koju bi vrstu investirali i zašto? 

Jure Mikuž: Zadnji novac bi uvijek uložio u onu vrstu poslovanja koje dobro poznajem i čiju industriju dobro poznajem. Nikad ne bi uložio u industriju koju ne poznajem. To je taj „domain knowledge“, primjerice ako dobro poznajem industriju mobilnih aplikacija uvijek bi tražio tvrtke tog tipa, a ne one koje se bave nano materijalima, zato što o tome ne znam  dovoljno. 

S tim bi iznosom investirao maksimalno rizično, jer tzv. „downside protection“ ne funkcionira u našem poslu, tako da oni koji ulažu u jako mlade tvrtke u ranim fazama i traže neku garanciju obično gube svoj novac. Uspješni su oni koji mogu puno riskirati i ponekad im se to pretvori u dobru investiciju. 

IT Biz Crunch: Kada razgovarate s nositeljima (founderima) projekata, čije mišljenje vam je najvažnije: tima, voditelja tima, uprave ili potencijalnog kupca? 

Jure Mikuž: Najvažnije je mišljenje tima, pod čemu mislim na 'core' tim odnosno foundere. Poželjno je da tvrtka ima više foundera, ne samo jednog, jer je onda i rizik puno manji. Nama je razmišljanje foundera najvažniji dio analize projekta. Ukoliko postoji dobar tim koji se bavi nekim problemom čije rješenje možda danas i nije najbolje, tu postoji šansa da će uspjeti. S druge strane, ako imaju super projekt, ali oni kao tim nisu složni i nemamo baš povjerenja u njih, onda to vjerojatno neće uspjeti. 

IT Biz Crunch: Kod vaših odabira za investiranje, radite li razliku između toga je li timu u kojeg investirate  to prvi projekt ili preferirate one koji su barem jednom doživjeli „fijasko“? 

Jure Mikuž: Radije bi surađivao s onima koji su nešto prije radili. Ako su i imali fijasko, važno je jedino kako je došlo do toga, što je bio razlog i kako su se ponašali kad je došlo do toga. Ukoliko je bilo sve transparentno i ako nisu nikoga ostavili bez novaca i resursa, onda je to samo pozitivno za daljnje poslovanje. 

Čitav intervju možete pročitati na portalu IT Biz Crunch

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->