VIDI.cloud
Virtualni Data Centar
VDC usluga optimizira korištenje resursa i plaća se prema korištenju
VDC usluga je koja optimizira korištenje resursa i plaća se prema korištenju. Virtualke se mogu kreirati vrlo brzo, u svakom trenutku se može napraviti slika sustava. Administracija se odvija preko posebnog Portala, a prisutna je visoka razina zaštite.
Virtualni data centar (VDC) je cloud usluga korištenja IT resursa (IaaS – Infrastructure as a Service) potrebnih za funkcioniranje svakog IT sustava. Osim osnovnih pogonskih elemenata potrebnih svakom IT sustavu (napajanje energijom, klimatizacija, nadzor, sigurnost) VDC sustav omogućava korištenje i virtualnih hardware komponenti (virtualni procesori, memorija, diskovni prostor, virtualne lokalne mreže, firewall, routing itd.).
Svi elementi sustava mogu se koristiti prema trenutnim potrebama odnosno proširivi su u bilo kojem trenu bez utjecaja na produkcijski pogon. VDC sustav zasnovan je na najnaprednijim virtualizacijskim tehnologijama. U osnovi sustava su visoko redundantni serveri te „software defined“ storage sustavi s Flash tehnologijom. Svaki od servera pogoni VMWare ESX operativni sustav, a svi serveri zajedno su povezani na VMWare vCloud upravljačko sučelje. Takvom konfiguracijom korisnici automatski imaju dostupnu visoko redundantnu platformu za pogon svojih virtualnih servera.
Administrativni pristup korisnika do VDC okoline je kroz samouslužni portal. Portal omogućava upravljanje i nadzor svih komponenti VDC sustava. Kroz administrativni portal se kreiraju virtualna računala, upravlja mrežnim funkcijama, konfigurira firewall, izvodi backup odnosno sve funkcije potrebne svakom IT okruženju. Kreiranje virtualnih računala je izuzetno brzo i lako korištenjem unaprijed pripremljenih virtualnih instalacijskih medija.
Nova virtualna računala se doslovno mogu instalirati za nekoliko minuta. Za svako virtualno računalo u svakom je trenu moguće napraviti „snapshot“ odnosno spremiti „sliku“ računala u danom trenutku. Unutar samog VDC računala su spojena virtualnim mrežama koje podržavaju sve danas korištene postavke i protokole. Tako je moguće izdvojiti grupe virtualnih računala u posebne segmente mreže (VLAN), kontrolirati prava dostupa i način komunikacije između računala.
Virtualni firewall je standardna funkcija VDC sustava gdje korisnik sam po potrebi kreira (i nadzire) pravila komunikacije i zaštite podataka i prometa. U firewallu se također kreira i VPN pristup do VDC sustava. Sam VDC je projektiran na način koji omogućava jednostavno povezivanje virtualnih i fizičkih mreža. Takva konfiguracija je vrlo važna kod korištenja fizičkih servera u kombinaciji sa serverima u VDC. Vrlo često je potrebno imati izdvojene fizičke servere (zbog aplikativnih, licencnih ili sličnih potreba) te ih na jednostavna način integrirati sa serverima u virtualnoj okolini uz korištenje svih mrežnih zaštitnih protokola ili funkcija.
Storage sustav koji podržava rad VDC je zasnovan na najmodernijoj tehnologiji „software defined storage“. Sam storage sustav je u potpunosti virtualiziran i visoko redundantan. Fizički diskovi su podijeljeni u grupe prema tipu i namjeni. Svaki tip diskova povezan je u „logički prostor“. Na takvom „logičkom prostoru“ kreiraju se virtualni diskovi koji se pridružuju serverima i korisnik zapravo vidi virtualni „logički“ disk. Takva organizacija diskovnog prostora omogućava korištenje optimalnog tipa diska za određenu svrhu (ultra brzi diskovi za zahtjevne transakcijske aplikacije ili spori ali kapacitivno veliki diskovi za arhive i sl.).
Sam storage koristi i veliku količinu Flash diskova koji predstavljaju posebnu logičku grupu. Flash diskovi se mogu koristiti kao direktno dostupni iz VDC (znači korisnicima VDC je direktno dostupan danas najbrži poznati diskovni sustav) odnosno mogu se koristiti u tako zvanom „EasyTier“ načinu rada.
Područja primjene VDC sustava su vrlo široka i vrlo lako se uklapaju u postojeće IT sustave. VDC je svojom „Pay per Use“ (plaćanje po stvarno korištenim resursima) i brzinom prilagodbe (dodavanja, oduzimanja ili rekonfiguriranja resursa) idealan sustav za današnje dinamične IT zahtjeve. U klasičnim IT sustavnima bez iznimke se dešava da je većina servera iskorištena 5-10% dok su jedan ili dva kritična servera uvijek preopterećeni.
VDC u potpunosti otklanja takve probleme, resursi su dostupni na zahtjev kad god su potrebni. Isto tako ako se ne koriste (tj. u određenom trenutku nisu potrebni) resursi se jednostavno ne koriste tj. niti ne plaćaju. Osim produkcijskog pogona VDC je idealna okolina za povremene zahtjeve kao što su npr. razvoj, testiranje i uvođenje novih aplikacija i omogućava kompletno razvojno okruženje bez investicija i s troškom za vrijeme razvoja.
Jedna od čestih primjena VDC sustava je izgradnja backup i disaster/recovery okoline. Podaci s produkcijskog okruženja korisnika se repliciraju (u više tehnika ovisno o potrebama) u VDC sustav. VDC sustav koji prima i sprema podatke zapravo koristi vrlo male resurse i cjenovno je vrlo prihvatljiv. U slučaju ispada jedne (ili svih) IT funkcija na lokaciji korisnika VDC sustav je spreman preuzeti produkcijsko okruženje. Potrebni produkcijski resursi su dostupni odmah i trošak je vezan samo na vrijeme produkcijskog korištenja.
Postojanje podataka na DR lokaciji u VDC sustavu olakšava i kreiranje backup te arhivnih medija jer nije potrebno zaustavljati produkciju kako bi se izvele backup procedure. Isto tako aplikacije koje imaju različitu učestalost korištenja (npr. web shop) su idealni kandidati za VDC okruženje. Megatrend VDC možete isprobati bilo kada, svi korisnici imaju pravo na mjesec dana testnog korištenja.
INFO
Megatrend poslovna rješenja d.o.o.
Mail: vdcinfo@megatrend.com
Učitavam komentare ...