Novo ratište?
Iran ne odustaje od nuklearnog programa
Iranski predsjednik izjavio je kako Iran ne odstupa ni pedlja od razvoja svojeg mirnodopskog nuklearnog programa.
Trud međunarodne zajednice da uspije natjerati iransku vladu u napuštanje nuklearnog programa u zamjenu za razne ekonomske benificije i ukidanje sankcija očito nije urodio plodom.
Obraćajući se javnosti na državnoj televiziji, iranski predsjednik Mahmud Ahmadineđad je izjavio kako ništa ne može zaustaviti njihov nuklearni program, naglasivši kako ne postoje nikakve namjere da bi se mogao koristiti u vojne svrhe.
Komentirajući nedavni stav UN-a, koji je iskazao zabrinutost da Iran razvija nuklearni program koji bi mogao koristiti u vojne svrhe, Ahmadineđad je rekao: "Mi nećemo napraviti dvije bombe u situaciji kad ih oni (SAD) imaju 20.000. Mi ćemo razviti nešto na što neće moći odgovoriti, a to su etika, humanost, solidarnost i pravičnost. Morate znati kako niti jedan neprijatelj iranskog naroda nije iskusio pobjedu".
Nakon ovog istupa iranskog predsjednika, Francuska i SAD su već najavile nove sankcije, a Međunarodna agencija za nuklearnu energiju (IAEA), kaže kako posjeduju informacije koje vrlo indikativno govore o tome da "Iran provodi aktivnosti koje su vrlo relevantne za razvoj nuklearnih eksplozivnih uređaja".
Konkretno, radi se o dokumentima koji ukazuju na razvoj implozivnog uređaja koji bi se mogao koristiti kao okidač nuklearne bombe.
Francuski ministar vanjskih poslova Alain Juppe izjavio je: "Ako Iran odbije prihvatiti zahtjeve međunarodne zajednice, mi smo spremni, zajedno s drugim zemljama, provesti nove sankcije na sveobuhvatnoj razini".
Mnogi svjetski stručnjaci tvrde kako se Iran trenutno nalazi na godinu dana do proizvodnje nuklearnog oružja, dok drugi dio međunarodne javnosti predvođen Kinom i Rusijom, o novim sankcijama prema Iranu ne želi niti čuti.
Nakon neuspješne potrage za biokemijskim oružjem u Iraku, što je opravdalo razlog kojeg je izvršena vojna intervencija u toj zemlji, mnogi se pitamo koliko se može vjerovati izvorima IAEA-a, jer sve poprilično miriše na novu borbu za kontrolom izvora nafte, na žalost više nego na bojazan od iranskog nuklearnog programa.
Nije da vjerujemo Ahmadineđadu, ali smo, ni krivi ni dužni, poučeni negativnim primjerima iz prošlosti.
Učitavam komentare ...