Europska unija
Obavezni popravci uređaja bez jamstva u EU
Nova pravila EU-a o pravu na popravak prisiljavaju tvrtke na popravak uređaja kojima je isteklo jamstvo.
Europski parlament je usvojio direktivu o tzv. “pravu na popravak” s 584 glasa za, 3 protiv i 14 suzdržanih. Pravila pojašnjavaju obveze proizvođača da popravljaju robu i potiču potrošače da popravkom produže životni ciklus proizvoda.
Možda najzanimljiviji dio direktive odnosi se na popravke uređaja kojima je isteklo jamstvo, što znači da će proizvođači nakon isteka jamstva, "uobičajene kućanske proizvode" poput pametnih telefona, televizora i drugih, čiji se popis može s vremenom proširiti, biti obavezni osigurati popravke po "razumnoj" cijeni tako da "potrošači nisu namjerno odvraćeni" od njih.
Proizvođači moraju osigurati rezervne dijelove i alate, a ne se pokušavati izvući iz popravaka korištenjem "ugovornih klauzula, hardverskih ili softverskih tehnika".
Osim toga, proizvođači ne smiju sprječavati korištenje rabljenih, originalnih, kompatibilnih ili 3D ispisanih rezervnih dijelova od strane neovisnih servisera sve dok su u skladu sa zakonima EU-a.
Pored toga moraju osigurati web stranicu koja prikazuje cijene za popravke i ne mogu odbiti popraviti uređaj koji je prethodno popravio netko drugi.
Osim što pomaže potrošačima uštedjeti novac, direktiva o pravu na popravak pomaže u smanjenju e-otpada i zagađenja okoliša.
U svakom slučaju bit će zanimljivo vidjeti kako će proizvođači uređaja koji se prodaju u Europskoj uniji ispoštovati nova pravila igre i kakve će biti kazne ukoliko to ne učine.
Nakon što Vijeće službeno odobri direktivu i objavi je u Službenom listu EU-a, države članice imat će 24 mjeseca da je prenesu u nacionalno zakonodavstvo.
Učitavam komentare ...