MIT
AI poboljšava chat u vojnom zrakoplovstvu
Umjetna inteligencija poboljšava planiranje zračne mobilnosti u vojnom zrakoplovstvu SAD-a.

Svaki dan, stotine chat poruka teče između pilota, posade i kontrolora 618. zračnog operativnog središta (AOC) Zapovjedništva zračne mobilnosti SAD-a. Ovi kontrolori usmjeravaju veliku flotu zrakoplova, žonglirajući varijablama kako bi odredili kojim rutama letjeti, koliko će vremena trebati za punjenje goriva, utovar zaliha ili tko može upravljati tim misijama. Njihovo planiranje misije omogućuje američkim zračnim snagama da brzo odgovore na potrebe nacionalne sigurnosti diljem svijeta.
"Potrebno je puno rada da se, na primjer, postavi sustav proturaketne obrane u cijelom svijetu, a ta se koordinacija prije obavljala telefonom i e-poštom. Sada koristimo chat, koji stvara mogućnosti za umjetnu inteligenciju za poboljšanje naših radnih procesa", kaže pukovnik Joseph Monaco, direktor strategije u 618. AOC-u, najvećem središtu zračnih operacija američkog Ministarstva obrane.
Tijekom posjeta Lincolnovom laboratoriju iz sjedišta 618. AOC-a u bazi zrakoplovnih snaga Scott u Illinoisu, pukovnik Monaco, potpukovnik Tim Heaton i kapetanica Laura Quitiquit sastali su se s laboratorijskim istraživačima kako bi razgovarali o CAITT tehnologiji (Conversational AI Technology for Transition). CAITT je dio šireg napora da se tehnologija umjetne inteligencije pretvori u veliku inicijativu modernizacije zračnih snaga, pod nazivom Informacijska tehnologija sljedeće generacije za poboljšanje spremnosti za mobilnost (NITMRE).
Vrsta umjetne inteligencije koja se koristi u ovom projektu je obrada prirodnog jezika (NLP), koja omogućuje modelima čitanje i obradu ljudskog jezika. "Koristimo NLP za mapiranje glavnih trendova u chat razgovorima, pronalaženje i citiranje specifičnih informacija te identificiranje i kontekstualiziranje kritičnih točaka odlučivanja", kaže Courtland VanDam, istraživačica u Grupi za tehnologiju i sustave umjetne inteligencije laboratorija MIT Lincoln, koja vodi projekt.
Jedan od najzrelijih alata, sažimanje tema, izvlači trendovske teme iz poruka chata i oblikuje te teme u korisniku prilagođen prikaz ističući kritične razgovore i novonastale probleme. Na primjer, aktualna tema može glasiti: "Članovima posade nedostaju vize za Kongo, moguća odgoda." Unos prikazuje broj razgovora koji se odnose na temu i sažima u točkama glavne točke razgovora, povezujući se na određene razmjene razgovora.
"Naše misije su vrlo ovisne o vremenu, tako da moramo brzo sintetizirati mnogo informacija. Ova nam značajka može doista pokazati gdje trebamo usredotočiti naše napore", kaže Monaco.
Drugi alat u proizvodnji je semantičko pretraživanje. Ovaj alat poboljšava tražilicu usluge chata, koja trenutno daje prazne rezultate ako poruke chata ne sadrže svaku riječ u upitu. Koristeći novi alat, korisnici mogu postavljati pitanja u formatu prirodnog jezika, kao što je zašto određeni zrakoplov kasni, i dobiti inteligentne rezultate. "Uključuje model pretraživanja temeljen na neuronskim mrežama koje mogu razumjeti korisničku namjeru upita i nadilaziti podudaranje pojmova", kaže VanDam.
Drugi alati koji se razvijaju imaju za cilj automatsko dodavanje korisnika u chat razgovore koji se smatraju relevantnim za njihovu stručnost, predviđanje vremena potrebnog za istovar određenih vrsta tereta iz zrakoplova i sažimanje ključnih procesa iz regulatornih dokumenata kao vodič operaterima dok razvijaju planove misije.
Dok laboratorijski istraživači unapređuju svoje prototipove CAITT alata, počeli su ih prenositi na 402. grupu za softversko inženjerstvo, dobavljača softvera za Ministarstvo obrane. Ta će skupina implementirati alate u operativno softversko okruženje koje koristi 618. AOC.
Učitavam komentare ...