DeepSeek
SAD i Australija banaju DeepSeek s vladinih uređaja
Prema očekivanjima, kineski AI model je proglašen prijetnjom za nacionalnu sigurnost.
![SAD i Australija banaju DeepSeek s vladinih uređaja SAD i Australija banaju DeepSeek s vladinih uređaja](/var/ezflow_site/storage/images/non-tech/svijet/sad-i-australija-banaju-deepseek-s-vladinih-uredaja/755699-1-cro-HR/SAD-i-Australija-banaju-DeepSeek-s-vladinih-uredaja_VIDIClanakNaslovna.jpg)
Kao što smo to i očekivali, nije trebalo proći puno vremena da Trumpova administracija nakon TikToka pronađe novu "prijetnju po nacionalnu sigurnost" u kineskom modelu generativne umjetne inteligencije DeepSeek o kojem danas bruji čitav svijet.
Mnogi prepoznaju DeepSeek kao najveću prijetnju Googleovim, OpenAI-jevim i Nvidijim modelima umjetne inteligencije, mada još nisu provedena detaljna usporedna istraživanja koja bi to potvrdila ili demantirala, a činjenica je da mnoge boli činjenica što je DeepSeek AI otvorenog koda.
Mada je Microsoft najavio da će nova Copilot+ računala biti opremljena DeepSeekom, to nije odgovorilo dva člana američkog Kongresa, Josha Gotheimera i Darina LaHooda, da zatraže uvođenja zakona o zabrani DeepSeeka na vladinim uređajima, slično kao što je to bilo uvedeno 2022. godine za TikTok.
Američka mornarica i NASA već su prije ovoga zabranile DeepSeek na uređajima svojih zaposlenika, a Teksas je jedina država koja je već blokirala aplikaciju s vladinih uređaja.
Prije SAD-a, DeepSeek aplikaciju su na uređajima vladinih dužnosnika već zabranile druge tri zemlje, odnosno Italija,Južna Koreja i Australija.
Hoće li ovo potaknuti Trumpa da pokuša u cijelosti zabraniti DeepSeek u SAD-u, ili će se pokušati nekako nagoditi s osnivačem Liangom Wenfenom kako se ne bi zamjerio Microsoftu, saznat ćemo uskoro.
DeepSeek je trenutno najpreuzimanija aplikacija u SAD-u, a po broju preuzimanja se nalazi i na vrhu Appleovog Storea.
Učitavam komentare ...