Podzemni serveri
The Bunker: Najsigurniji data centar na svijetu
U britanskom podzemnom data centru vaši će podaci preživjeti nuklearni rat.
Ako vas brine sigurnost vaših podataka koje držite na nekom lokalnom ili web serveru, osim adekvatne zaštite protiv hakerskih upada, trebali biste osigurati i same servere od fizičkih oštećenja.
U Velikoj Britaniji postoji podzemno postrojenje pod jednostavnim nazivom The Bunker, u kojem će vam istoimena tvrtka ponuditi zaštitu podataka na najvećoj mogućoj sigurnosnoj razini.
Ovaj data centar nastao je u prostorima bunkera izrađenog u vrijeme hladnog rata, čija svrha je bila zaštititi vojno radarsko postrojenje za osmatranje britanskog neba u slučaju nuklearnog rata.
Paul Lightfoot, jedan od bivših djelatnika RAF-a (britanskog ratnog zrakoplovstva), koji je neko vrijeme radio u originalnom bunkeru, nakon uklanjanja radarske opreme i zatvaranja kompleksa, odlučio ga je uz pomoć partnera kupiti i pretvoriti u javni data centar, u koji svatko može postaviti (kolocirati) svoj server, ili koristiti usluge njihovih.
Ovaj kompleks se sastoji od "logora" osiguranog naoružanim čuvarima, psima, nadzornim sustavom kamera, infracrvenih, laserskih i detektora kretnji, vanjskog dijela bunkera u kojem se nalazi čuvani ulaz kojeg štite metalna vrata debljine pola metra, podzemnog data centra na dubini od 25 metara ispod zemlje, ojačanog armiranim zidovima debljine 3 metra, te servisnog dijela na dubini od 33 metra, gdje se nalaze pogonski i baterijski sustavi, te postrojenja za smještaj i održavanje života za desetak zaposlenika koji u njemu rade 24 sata dnevno u smjenama.
Ovaj data centar je u stanju preživjeti nuklearni rat, biološki i kemijski napad, solarne baklje i razne prirodne katastrofe, a u slučaju da naša civilizacija ili nadzemna infrastruktura budu u potpunosti uništene, kompletno postrojenje može autonomno raditi bez potrebe za vanjskim izvorima energije i drugih resursa puna tri mjeseca.
Kada su pokretali ovaj projekt, Lightfoot i njegovi partneri nisu ni slutili da će njihov podzemni data centar privući veliki broj klijenata, no kako je do toga došlo, otvoreno je još jedno postrojenje na drugoj lokaciji, a postoji mogućnost da će se njihov biznis širiti i na druge velike bunkere iz vremena hladnog rata.
Lightfoot ima obavezu čuvati tajnost identiteta svojih klijenata, pa nismo saznali koristi li tko od "velikih igrača" njegove usluge, a usluge koje se nude se protežu na kolokaciju servera, iznajmljivanje prostora za pohranu podataka, korištenje usluga u oblaku i backup podataka s drugih servera.
O cijenama tih usluga također ne govore nište, jer za svakog klijenta posebno dogovaraju vrstu i cijenu usluge, no ukoliko vas zanima kako svoje povjerljive podatke zaštititi i sačuvati za postnuklearnu eru, posjetite njihovu službenu stranicu www.thebunker.net pa ih kontaktirajte.
Učitavam komentare ...