DeepFace
Facebookovo prepoznavanje lica precizno poput čovjeka
Poboljšani algoritmi za prepoznavanje lica učinkoviti su u 97,25 posto slučajeva.
Facebook je objavio znanstveni rad o razvoju svojeg programa pod nazivom DeepFace, odnosno algoritma za prepoznavanje lica kojeg vjerojatno već koristi u svojem sustavu za tagiranje slika, a vrlo lako je moguće da ga koriste i za neke pomalo nepopularne svrhe, poput praćenja korisnika i stvaranja personaliziranih marketinških ponuda.
Facebook navodi kako je DeepFace u stanju pri pogledu na dvije fotografije, bez obzira na osvijetljenost i kut pod kojim je snimljeno lice na slici, s učinkovitošću od 97,25% prepoznati nalazi li se na slikama ista osoba ili dvije različite. Koliko je to fantastičan rezultat u prepoznavanju lica na slikama, svjedoči podatak da ljudi istu zadaću izvode s učinkovitošću od 97,53 posto, što je gotovo isti rezultat, pa bi se moglo reći da Facebook prepoznaje lica potpuno jednako uspješno kao i ljudi.
Facebook tvrdi da je DeepFace još uvijek istraživački projekt, te da zasad nije implementiran čak niti u sustav za tagiranje fotografija, a djelo je Facebookove istraživačke AI grupe u Menlo Parku, te se temelji na metodi mašinskog učenja, takozvanom "dubokom učenju" (deep learning) i naprednim simulacijama neuralne mreže.
DeepFace se sastoji od simuliranih neurona postavljenih na 9 slojeva, te procesa učenja koji prati 120 milijuna sinapsi (konekcija) između njih, a podatke crpi iz baze u kojoj se nalazi 4 milijuna fotografija lica.
Kada se proces učenja završi, svaka slika koja se uvede u sustav, prolazi kroz sinapse na drugi način, stvarajući unikatni otisak na dnu tih 9 slojeva neurona.
Ovaj algoritam je teoretski u stanju pretraživati slike na čitavom internetu u potrazi za nekom osobom, kao i prepoznavati ljude na slikama koje su mutne, ili na onima na kojima se ne vidi dobar dio lica, pa je jasno da će DeepFace jako zanimati policiju, vojsku i obavještajnu zajednicu (čitaj špije).
Čitav znanstveni rad o DeepFace projektu možete preuzeti u pdf dokumentu na ovoj poveznici.
Izvor: Facebook
Učitavam komentare ...