Od 1984. do danas
Infografika: Povijest digitalnog videa
Pogledajte kako je digitalni video od piksela veličine pepeljare prerastao u današnju HD kvalitetu.
Agencija organizacije Ujedinjenih naroda pod nazivom International Telecommunications Union (ITU), proizvela je davne 1984. godine prvi digitalni video standard, poznat kao H.120.
Maksimalna razlučivost slike tog formata je iznosila samo 175x144 piksela, no H.120 je usmjerio inženjere u razvoj digitalne kompresije "bitratea", što je na kraju iznjedrilo i streaming videa.
Prva kompresija je nastala 1988., također od strane ITU-a, a razlučivost se podigla na 352x288 i omogućila streamanje od 40 Kb u sekundi i 2 Mb u sekundi.
Tri godine kasnije pojavio se Microsoftov AVI (audio video interleave), koji je omogućio prikaz videa u Windowsima, mada će svatko tko je s njim imao poslao u ranim devedesetima, reći kako je to bilo nešto najbolnije s čim se moglo susresti, no nitko ne može osporiti da se radilo o velikoj inovaciji.
Kroz devedesete godine je premoštena velika provalija u razvoju digitalnog videa, razvijaju se standardi poput MPEG-4 i HD-a, što je prvo omogućilo prelazak s video kazeta na DVD-e, a potom na video streaming kakav poznajemo danas, pa danas uopće ne razmišljamo o tome kako iza svakog YouTube filmića u kojem uživamo, stoji nekoliko desetljeća razvoja i inovacija.
Ova infografika koju je izradio Real Networks, koji je i sam dao veliki doprinos u razvoju digitalnog videa (Real Video), prikazuje evoluciju od ranih osamdesetih do modernih vremena.
"Pokretne slike" su doista prešle dug put od prvog filmskog studija na svijetu "Black Maria", koji je 1893. pokrenuo Thomas Edison u jednoj drvenoj baraci u New Jerseyu.
Učitavam komentare ...