Computex 2019
Intelovi novi procesori za 1080p gaming na ultrabookovima
Intel je napokon predstavio 10. generaciju Core procesora Ice Lake.
Na ovogodišnjem Computexu AMD i Intel nastavljaju bitku na polju CPU-a novim generacijama procesora kojima se svaki puta jako razveselimo, jer znamo da ćemo ih uskoro imati priliku uspoređivati u kontroliranim uvjetima Vidilaba "gdje svaki hardver dobije ono što zaslužuje".
Intel je u Taipeiju konačno predstavio dugo očekivane 10-nanometarske Ice Lake procesore, dok je AMD predstavio 7-nanomaterske Zen 2.
Ice Lake procesori dobili su službeni naziv 10th-gen Core, odnosno deseta Core generacija koja će biti dostupna u standardnim Core i3, i5 i i7 inačicama i sadržavati će 11. generaciju Iris Plus grafike koja prema Intelu dovoljno jaka za "pristojno" igranje u rezoluciji 1080p.
Osnove 10. generacije Core procesora čini Intelova Sunny Cove arhitektura koja se temelji na 4 jezgre i 8 threadova te donosi taktove do 4,1 Ghz.
Mada ti taktovi ne djeluju kao nešto spektakularno jer je Intel još u 8. generaciji nudio veće, veliki proizvođač čipova tvrdi da Sunny Cove arhitektura donosi povećanje od 18 posto u instrukcijama po taktu (IPC-u) nego prije, što bi trebalo značiti da pruža više na istim taktovima. Pored toga Intel hvali i druge značajke arhitekture koje povećavaju performanse, što uključuje veći L1 i L2 cashe, više "execution portova" (za upravljanje s više zadaća odjednom) i bolji "branch prediction" (za predviđanje zadaća).
Ta poboljšanja je puno teže postići nego povećati taktove, no krajnji rezultat bi korisnicima u konačnici trebao pružiti veće procesorske performanse. Druga značajna stvar novih procesora leži dakako u novoj integriranoj grafici 11. generacije koja donosi velika poboljšanja s 64 "execution jedinice" i taktove do 1,1 GHz. Za usporedbu, prošla Intelova "integrirka" UHD 620 imala je samo 24 "execution jedinice".
Iz tog razloga Iris Plus može postići više od 70 fps u igri CS:Go na 1080p, za razliku od 45 fps koliko je nudio UHD 620. Intel kaže da će na 1080p rezoluciji omogućiti 60 fps u Rocket Leagueu te 30 fps u Fortniteu, koji je na prošloj grafici bio potpuno neigriv na toj rezoluciji.
Osim igranja, Iris Plus donosi i podršku za VESA "adsaptive sync" standard, koji smanjuje "trganje" ekrana i pruža "glatke" performanse na podržanim zaslonima, a ujedno nudi i ubrzanje u enkodiranju videa za HEVC/VP9 4K/60FPS sadržaje, pa čak i 8K na 30 fps. Ti enkoderi će vam biti od velike koristi u programima poput Adobe Premiere i Cyberlink PowerDirector, što je bilo nezamislivo za integriranu grafiku još prošle godine. Kao dodatak svemu navedenom, tu je i direktna podrška za HDR i Dolby Vision reprodukciju, kao i bolja energetska učinkovitost, a Intel ističe i bolje (brže) AI procesiranje.
Deseta Core generacija donosi i druga poboljšanja/nadogradnje, uključujući Wi-Fi 6/802.11ax, koji pruža 40% veće brzine u odnosu na AC wireless te bolje performanse u "zagušenim" područjima, a tu je i podrška za Thunderbolt 3.
Sve ovo bi po nama najviše koristi trebalo dovesti u prijenosna računala poput ultraprijenosnika na kojima ćete sada s integriranom grafikom moći igrati igre o kojima ste prije mogli samo sanjati.
Dakako, isto kao i što smo rekli za AMD vrijedi i za Intel, dok svi ti komadići silicija ne stignu kod nas u Vidilab, nema smisla previše teoretizirati o njihovim performansama u "stvarnom svijetu", pa se nadamo da sampleovi već putuju prema nama.
Učitavam komentare ...